Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eesti parim naisrattur Janika Lõiv alustas hooaega Hispaanias HC kategooriaga võistlusel Internacionales Chelva, kus pälvis 11. koha. Markus Pajur (Charvieu-Chavagneux IC) sai aga Prantsusmaa amatöörvõistlusel Boucles du Haut Var II disklahvi vahetult peale seda, kui oli sõidu võitnud. Chelvas võidutses eliitnaiste konkurentsis rootslanna Jenny Rissveds (Canyon CLLCTV XCO) ajaga 1:24.46. Talle järgnesid ameeriklanna Kelsey Urban […]

February 10, 2025MaastikUudised

Prantsusmaal Chateli suusakuurordis toimunud UCI lumerattasõidu maailmameistrivõistlustel teenis kaks kuldmedalit šveitslanna Lisa Baumann, kes võitis nii naiste ülisuurslaalomi kui paarisslaalomi. Baumann oli ülisuurslaalomis naiste seas kindlalt parim. Talle järgnesid prantslannad Vicky Clavel ja Zoe Fayolle. Meeste võistlusel võidutses Vincent Tupin, edestades kaasmaalasi Pierre Thevenardi ja Cedric Graciat, mis tagas Prantsusmaale kolmikvõidu. Paarisslaalomis alistas Baumann finaalsõidus […]

Laupäeval peeti Elvas 52. korda talikross, mille avaetapil oli starti tulnud 43 spordisõpra. Erinevates vanuseklassides olid võidukad Georg Henry Pungar, Samanta Luberte, Jesper Varep, Eliis Veske, Kristers Štrauhmanis, Carmen-Anete Plakso, Robin Luht, Annabrit Prants, Gert Kivistik, Hanna Karoline Taaramäe ja Markku Ainsalu. Eliitmeeste klassis sõideti võidu üheksal kahe kilomeetri pikkusel ringil. Kivistikule järgnesid Jörgen Matt […]

2027. aasta maastikurattasõidu (MTB) Euroopa meistrivõistlused toimuvad Rootsis Göteborgis. Viiepäevane suursündmus toob kokku enam kui 400 ratturit rohkem kui 30 riigist. Maastikurattasõidu EM-il jagatakse välja 13 meistritiitlit, sealhulgas olümpiakrossis, lühirajasõidus ja teatesõidus. Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) president Enrico Della Casa rõhutas võistluste olulisust, kuna need toimuvad vaid aasta enne 2028. aasta Los Angelese olümpiamänge. “Tänu […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X