Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Hispaanias Benidormis peeti cyclo-crossi maailma karika sarja kümnes etapp, kus võidukad olid valitsev Euroopa ja Belgia meister Thibau Nys (Baloise Glowi Lions) ning valitsev maailmameister Fem van Empel (Team Visma | Lease a bike). Nys kihutas kaheksaringilise võistluse läbi 56 minuti ja 31 sekundiga ning pälvis peale möödunud nädalavahetusel teenitud Belgia meistri tiitlit taas esikoha, […]
Eesti Jalgratturite Liit kuulutab välja EJL sportlaskomisjoni valimised Komisjoni eesmärk on sportlaste huvide esindamine. Komisjon kohtub regulaarselt oma seisukohtade kujundamiseks, EJL-le soovituste esitamiseks ning tegeleb sportlaskonnale suunatud projektide algatamisega. Sportlaskomisjoni esimees kuulub ex-officio EJL juhatusse. Sportlaskomisjoni valitakse 3 liiget. Sportlaskomisjoni liikmeks kandideerimise kriteeriumid: • vähemalt 18-aastane, • Eesti Vabariigi kodakondsus, • järgib oma elus ja […]
Nädalavahetusel selgusid mitmetes riikides kodumaa parimad cyclo-crossi võitjad. Belgias pälvis eliitklassimeeste seas hilise soolorünnaku järel võidu Thibau Nys. Belgia cyclo-crossi meistrid selgusid Heusden-Zolderis. Nys lisas esmakordselt Euroopa meistri tiitli kõrvale Belgia oma, pälvides hilise soolorünnaku järel võidu ajaga 1:03.05. Ta edestas Laurens Sweecki üheksa ja Toon Aertsi 11 sekundiga. Seejuures tegi 22-aastane belglane otsustava liigutuse […]
Eelmisel nädalal peeti cyclo-crossi maailma karika sarja etapid Belgias Gaveres ja Prantsusmaal Besanconis. Eliitmeeste sõidus pälvis mõlemal korral võidu valitsev maailmameister Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck). Eliitnaiste seas oli mõlemal päeval samuti parim valitsev maailmameister, hollandlanna Fem Van Empel (Team Visma | Lease a Bike). Gavere etapil võidutses Van der Poel seitsmeringilise võistluse järel ajaga […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.