Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Maastikumaratoni maailma karika sari jätkus Andorras Sant Julia de Loria – La Rabassa võistlusega, kus Peeter Pruus (Cannondale ISB Sport) pälvis eliitmeeste klassis 30. koha. Võistluse võitis Colombia rattur Hector Leonardo Paez Leon ajaga 2:45.06. Talle järgnesid sakslane Andreas Seewald (Singer KTM Racing; 2:46.50) ja belglane Wout Alleman (Buff Megamo Team; 2:47.57). Pruus finišeeris ajaga […]
Husqvarna Eesti olümpiakrossi (XCO) karikasarja avaetapp tõi Tehvandi tehnilisele rajale sõbraliku melu ja päikese. Hoolimata pea nädal aega kestnud vihmasajust, tõmbas ilmataat reedeks tagasi ja lubas XCO sarja avaetapi viimased ettevalmistused teha päikeselise ilmaga. Laupäeva öösel küll veel veidi sadas, kuid võistluspäev ise möödus meeldivalt sooja ja päikesepaistelise ilmaga. Esimese tagasiside põhjal kiideti sujuvat korraldust […]
Nädalavahetusel peeti Prantsusmaal Loudenvielle’is mäestlaskujate maailma karika sarja teine etapp. Riko Mäeuibo pälvis meesjuunioride konkurentsis 17. koha. Kvalifikatsioonisõidus 15. koha pälvinud Mäeuibo tunnistas võistluse järel, et finaalsõidu viperus jättis ära võimaluse realiseerida hea enesetunne. „Kvalifikatsioonisõit oli sujuv ja peale seda jäi sisse hea tunne,“ ütles Mäeuibo. „Teadsin, et olen võimeline vajutama rohkem ja sõitma esikümnesse. […]
Belgias Leuvenis peetud väljalangemissõidu maailma karika sarja teisel etapil pälvis Merili Sirvel viienda koha. Eesti valitsev meister Sirvel näitas kvalifikatsioonisõitudes kümnendat tulemust ajaga 1.03,960. Kaotust parimale kogunes 4,632 sekundit, mis näitas, et konkurents on väga tasavägine. Veerandfinaalist pääses eestlanna edasi teisena, jäädes alla vaid sakslasele Marion Frombergerile, poolfinaalis tuli leppida aga neljanda tulemusega, mis tähendas […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.