Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Hispaanias Zaragozas peetud 1. kategooriaga olümpiakrossivõistlusel võitis eliitnaiste konkurentsis Eesti valitsev meister Janika Lõiv. Teise eestlannana stardis olnud Merili Sirvel sai kuuenda koha. Lõivu võiduajaks mõõdeti üks tund, 24 minutit ja 22 sekundit. Teisena finišeeris hispaanlanna Nuria Bosch Pico (+0.57; Massi) ja kolmandana hispaanlanna Estibaliz Sagardoy Zunzarren (+1.41; Saltoki-Conor). Kuuendana finišijoone ületanud Sirveli aeg oli […]
Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI) teatas, et graveli maailmameistrivõistlused ei toimu 18. oktoobril Prantsusmaal Nizzas ja uus toimumiskoht on täpsustamisel. Samal ajal avalikustas Euroopa Jalgratturite Liit (UEC) neljade Euroopa meistrivõistluste korralduslinnad. UCI ja Nizza linn tunnistasid, et sündmuse korraldamine Prantsuse Riviera pealinnas on sel kuupäeval üsna keeruline, mistõttu otsustati ühisel kokkuleppel loobuda seal neljandate graveli maailmameistrivõistluste […]
Hispaanias Banyolesis peetud HC kategooriaga olümpiakrossi võistlusel Shimano Supercup Massi pälvis Merili Sirvel (Eesti maastikuratturite koondis) 19. koha. Ülimudastes tingimustes sõidetud krossil oli parim šveitslanna Jolanda Neff (Cannondale Factory Racing) ajaga üks tund, 12 minutit ja 27 sekundit. Ta edestas teiseks tulnud klubikaaslast Ana Santost nelja minuti ja 42 sekundiga ning kolmanda koha teeninud prantslannat […]
Gravel kogub maailmas jätkuvalt populaarsust, sestap kuulub UCI Gravel World Series sarja tänavu 33 etappi. Esimene neist peeti möödunud nädalavahetusel Hispaanias, kus toimus Castellon Gravel Race. Sari kulmineerub maailmameistrivõistlustega, mis peetakse 18.-19. oktoobril Prantsusmaal Nizzas. Graveli World Series sarja etapid toimuvad 21 eri riigis. Uute võõrustajatena on lisandunud Brasiilia, Kanada ja Namiibia. 29. märtsil peetav 114 […]
Nädalavahetusel peeti Elvas 52. korda Elva Talikross, mille teisel etapil olid parimad Georg Henry Pungar (M12), Samanta Luberte (N12), Martin Karro (M14), Eliis Veske (N14), Marek Mogilenskihh (M16), Carmen-Anete Plakso (NJ), Robin Luht (MJ), Annabrit Prants (NE), Jörgen Matt (ME), Hanna Karoline Taaramäe (N19-34+) ja Markku Ainsalu (M19-34). Suurepärane talvine võistluspäev tõi visad ratturid Elvasse […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.