Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


March 20, 2025MaastikMaratonUudised

Lõuna-Aafrika Vabariigis jätkuval maastikuratturite mitmepäevasõidu Absa Cape Epic 80-kilomeetrisel neljandal etapil pälvis Peeter Pruus (Cannondale ISB Sport Men) koos itaallasest paarilise Ricciardo Chiariniga 15. koha. Pruusi sõnul tekkisid neil neljanda etapi algul ärevamad hetked, kui tiimikaaslane takerdus siledamal osal. „Seal oli väga liivane ja tolmas ning järsku kukkus keegi tema ees,“ kirjeldas Pruus. „Kaotasime palju […]

March 19, 2025MaastikMaratonUudised

Lõuna-Aafrika Vabariigis jätkunud maastikuratturite mitmepäevasõidu Absa Cape Epic kolmandat etappi lühendati väga kuumade ilmastikuolude tõttu. Peeter Pruus (Cannondale ISB Sport Men) finišeeris koos itaallasest paarilise Ricciardo Chiariniga 22. positsioonil. Algselt pidi kolmas etapp olema 78 kilomeetrit koos 2450 tõusumeetriga, ent 40-kraadine kuumus sundis korraldajaid tõstma stardiaega varasemaks ja lühendama distantsi. „Siiski oli palju tõusu ja […]

March 18, 2025MaastikMaratonUudised

Lõuna-Aafrika Vabariigis jätkuval maastikuratturite mitmepäevasõidu Absa Cape Epic 78-kilomeetrisel kolmandal etapil lõpetas Peeter Pruus koos itaallasest paarilise Riccardo Chiariniga (Cannondale ISB Sport Men) 25. kohal. Pruusi ja Chiarini finišiajaks mõõdeti kaks tundi, 24 minutit ja 23 sekundit. Võitjatest jäid nad 11 minuti ja 18 sekundi kaugusele. Kolmanda etapi parimad olid belglane Wout Alleman ja tšehh […]

March 17, 2025MaastikMaratonUudised

Lõuna-Aafrika Vabariigis jätkuval maastikuratturite mitmepäevasõidu Absa Cape Epic esimesel etapil teenis Peeter Pruus koos itaallasest paarilise Riccardo Chiariniga (Cannondale ISB Sport Men) 23. koha. 92-kilomeetrise ja 2750 tõusumeetriga esimesel etapil võidutses Šveitsi duo Nino Schurter ja Filippo Viero Colombo (Scott-Sram MTB Racing; 4:51.08). Nad edestasid Itaalia tiimi koosseisus Luca Braidot ja Simone Avondetto (Wilier-Vittoria) 11 […]

Škoda MTB Kolmapäevakud 2025 alustavad! Kolmapäevak ei ole võistlus, vaid ennekõike sotsiaalne ja pingevaba üritus, kus muuhulgas sõidetakse ka aja peale ja kiiresti ratastega! 09.04.2025 kell 17.00 Randveres Tädu terviseradade lähistel stardib Škoda MTB Kolmapäevakud sarja uus,18. hooaeg. Sarja peatoetaja on SKO Motors – Škoda esindus Laagris, Škoda ja We Love Cycling. Etappe korraldavad – […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X