Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Austrias Leogangis lõppenud maastikuratturite maailma karika sarja etapil peeti pühapäeval eliitnaiste olümpiakross, kus Eesti valitsev meister Janika Lõiv kukkus ja seejärel võistluse katkestas. Mäestlaskuja Riko Mäeuibo meesjuunioride konkurentsis finaalvõistlusele seekord ei jõudnud. Eliitnaiste olümpiakrossi võitis valitsev maailmameister Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck) ajaga 1:26.30. Tema järel lõpetasid uusmeremaalane Samara Maxwell (Decathlon Ford Racing Team; +0.50) ja šveitslane […]

Laupäeval toimunud Bosch Eesti Maastikurattasarja kolmanda etapi, 11. Alutaguse rattamaratoni 47 km pikkuse põhisõidu kiireimad olid Josten Vaidem ja Mari-Liis Mõttus. Kokku startis kahele distantsile üle 600 ratturi, lisaks toimusid ka ajavõtuta lastesõidud. “Idarindel muutusteta” võib iseloomustada südapäeval Alutaguse Tervisespordikeskusest stardi saanud 47 km pikkuse põhisõidu meeste lõplikku paremusjärjestust – nii nagu ka kahel varasemal […]

Austrias Leogangis algas maastikuratturite maailma karika sarja etapp lühirajasõitudega, kus Eesti valitsev meister Janika Lõiv pälvis eliitnaiste konkurentsis 22. koha. MK-etapivõidu teenis hollandlane Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck) ajaga 21.13. Uusmeremaalane Samara Maxwell (Decathlon Ford Racing Team) kaotas talle 16 ja šveitslane Nicole Koller (Ghost Factory Racing) 21 sekundiga. Lõiv jäi parimast ühe minuti ja 32 sekundi […]

Möödunud laupäeval, 31. mail toimus USA-s Kansas maailma kuulsaim gravel-rattavõistlus Unbound Gravel 200, kus esmakordselt osalesid ka Eesti ratturid Ann-Christine Allik ja Kaspar Neemesto. Tegu on ühe karmima ja legendaarsema kruusateede rattamaratoniga maailmas, millel osales tänavu üle 1400 sõitja. 200 miili (umbes 322 km) pikkune rada kulges läbi Kansas Flint Hills piirkonna, pakkudes osalejatele nii füüsilisi […]

Alutaguse rattamaraton stardib laupäeval uuendatud rajaga, kus tehniline karjäär ja Kurtna järved vahelduvad mõnusate metsasinglitega. Juba sel laupäeval, 7. juunil kogunevad rattasõbrad Ida-Virumaale, et osaleda 11. Alutaguse rattamaratonil. Võistluskeskuseks on traditsiooniliselt Alutaguse Tervisespordikeskus, kus stardivad nii põhisõitjad, poolmaratonil osalejad kui ka noored ratturid lastesõitudel. Tänavune rada on saanud mitmeid uuendusi. Rajameister ja keskuse juht Timo […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X