Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Jalgrattapalaviku podcastil käis külas alati suhtlemisaldis ja energiast pakatav Sigvard Kukk. Rattaringkondades tuntud kui “Kana”. Endine tippsportlane, tiitlivõistlustel, kaasa arvatud olümpiamängudel käinud mees. Viimasel kümnendil on ta olnud jalgrattaspordiga seotud eelkõige läbi firma “Spordipartner” ning läbi lapsevanemaks olemise. Sigvardi tütar Kätlin ja poeg Janek Robin tegelevad mõlemad tõsiselt jalgrattaspordiga. U23 vanuseklassis võistlev Kätlin tuli olude sunnil […]
Eesti Jalgratturite Liit palub kõigil treeneritel ja sportlastel järgida valitsuse poolt kehtestatud soovitusi COVID-19 viiruse tõkestamiseks. Selleks soovitab Liit kõigil ratturitel vältida rahvarohkeid rattateid, teha trenni üksinda ning treeneritel võtta treeningutel kasutusele e-õppekeskkondi. Alates 14. märtsist on suletud kõik spordisaalid ning selle asemel soovitatakse sportida välistes tingimustes. Valitsus andis teada, et alates homsest, 25. märtsist […]
Jaapani peaminister Shinzo Abe teatas teisipäeval, et Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach nõustus ettepanekuga lükata tänavused suveolümpiamängud aasta võrra edasi. Tokyo olümpiamängud oleks algsete plaanide kohaselt alanud 24. juulil ja lõppenud 9. augustil. Kuigi ühe võimalusena kaaluti ka mängude käesoleva aasta sügisesse lükkamist, leiti, et isegi kui koroonaviirus taandub, oleks see võistluste pidamiseks liiga […]
Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI) võttis pärast maanteeratta distsipliiniga seotud otsuseid vastu ka teisi jalgrattadistsipliine puudutavad otsused. UCI seab oma tegevuse prioriteediks sportlaste tervise ja turvalisuse ning sportliku võrdsuse. Seoses sellega on peatatud kõik UCI rahvusvahelise kalendri võistlused vähemalt kuni 30. aprillini 2020. Ürituste/võistluste uute aegade taotluste puhul eelistatakse UCI Maailmameistrivõistluseid, UCI Maailmakarikaetappe, kontinentaalseid meistrivõistlusi, riiklike […]
Euroopa Jalgratturite Liit (UEC) andis teada mitmete rahvusvahelise jalgrattakalendri võistluste edasilükkumisest ja kinnitab lähitulevikus võistluste uued ajad. Edasi lükati järgmised võistlused: BMX Euroopa karikavõistlused – Veronas (ITA), 28.-29 märts BMX Euroopa karikavõistlused – Zolder (BEL), 11.-13. aprill BMX Euroopa karikavõistlused – Papendal (NED), 25.-26. aprill MTB XCO-XCR-XCE Euroopa meistrivõistlused – Graz-Stattegg (AUT), 14.-17. mai Võistlused, […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.