Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Koroonaviiruse ulatuslik levik mõjutab üha enam spordivõistlusi. Kui mitmed riigid on COVID-19 viiruse tõkestamiseks ära jätnud kõik massiüritused, siis on ka neid, kes jätkavad võistluste korraldamist. Selline olukord paneb Eesti maastikuratturid  olümpia kvalifikatsiooniperioodil raskesse olukorda. Näiteks algab pühapäeval Lõuna-Aafrika Vabariigis kuulus maastikuratturite mitmepäevasõit Cape Epic, mida korraldajad ei plaani hetkeseisuga ära jätta. Samamoodi võistlevad maastikuratturid edasi Türgis […]

March 9, 2020MaastikUudised

Nädalavahetusel toimus Monacos e-ratta maailmakarikaetapp, kus osales ka Maaris Meieri klubi Miranda Factory Team. Meeste klassis võitis Meieri portugallasest klubikaaslane José Borges, teine klubikaaslane Emanuel Pombo jäi napilt poodiumikohast ilma ehk tuli neljandaks ning Meier ise lõpetas kolmandana. Naiste klassis saavutas eestlasest maastikurattur Maaris Meier hooaja esimese poodiumikoha – 3. koha. Kuigi Meieri jaoks on […]

Eesti valitsev olümpiakrossi meister pälvis Kataloonia karikasarja etapil Copa Catalana Internacional Corro D’amund (C2) kolmanda koha. Lõiv kaotas sõidu võitnud Ukraina meistrile Yana Belomoinale (1:22.38) kahe minuti ja 11 sekundiga. Teise koha sai Belgia meister Githa Michiels (+0.54). Teise eestlannana stardis olnud Mari-Liis Mõttus lõpetas kaheksandana, kaotades võitjale üheksa minuti ja 26 sekundiga. “Peale Andaluusia […]

Mullu cyclo-crossis ja grupisõidu juunioride klassis Eesti meistriks kroonitud Kätlin Kukk valiti maastikusõidus Šveitsis baseeruvasse rahvusvahelisse arendustiimi. Mullu novembris korraldas Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI) noortele sportlastele cyclo-crossi treeninglaagri. 18-aastane Kukk jäi seal oma tehniliste oskustega silma maastikurattatiimi treenerile Charles Evansile. Inglane kutsus andeka eestlanna testimistele ja Kukk valiti kolme parema sõitja hulgas Šveitsis baseeruvasse tiimi. […]

Podcasti “Jalgrattapalavik” stuudios käis külas kauaaegne rahvusvahelise taseme kohtunik Madis Lepajõe. Eestil on läbi aegade olnud vaid kolm UCI komissari, kes suurtel rattavõistlustel õigust mõistnud. Lepajõe eelkäijateks olid Oleg Sapožnin ja Rein Kasela. Aastakümnete pikkuses töös on tulnud ette väga ekstreemseid olukordi. Iirimaa velotuuril päästis kunagi motopolitseinik elu hinnaga ratturite grupi. Lepajõe meenutab karmi kogemust. Meenutame ka […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X