Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


February 9, 2023MaastikMaratonUudised

Lõuna-Aafrika Vabariigis alanud maastikumaratoni mitmepäevasõidul Momentum Medical Scheme Tankwa Trek (UCI S1) pälvis Janika Lõiv (KMC MTB Racing Team) koos võistkonnakaaslase Yana Belomoinaga avaetapil viienda koha. Kuni pühapäevani vältaval mitmepäevasõidul ootas rattureid avapäeval ees 29,4 kilomeetrit ligi 450 tõusumeetriga. Kõige kiirem oli Ghost Factory Racing – Cappuccino duo Anne Terpstra ja Nicole Koller, kes lõpetasid […]

Eesti Jalgratturite Liidu kohtunike kogu valis 4-5. veebruaril Jänedal toimunud koolitsuseminaril uue juhatuse. Tulenevalt üldkoosoleku valimiste tulemustest otsustati jätkata varasema 5- liikmelise juhatuse asemel 6-liikmelisena, nüüdsest on liikmete hulka kaasatud ka BMX-ala esindaja. Rein Solnask – kohtunike kogu juhatuse esimees ja liikmed: Mihkel Nanits keskendub MNT-ala noorkohtunike kasvatustööle ja määrustiku uuendustele Jaan Lepajõe fookus nii […]

Hollandis Hoogerheides peetud cyclo-crossi maailmameistrivõistlustel valmistas kodupubliku suurt head meelt Mathieu van der Poel, kes alistas üks-ühele peetud sprindifinišis belglase Wout van Aerti. Kaks peamist favoriiti jätsid kohe võistluse algfaasis teised konkurendid selja taha ning läksid oma teed. Külg-külje kõrval heideldi finišini, kus oma paremuse pani maksma Van der Poel, teenides karjääri viienda maailmameistritiitli eliitmeeste […]

Hollandis Hoogerheides peetavatel cyclo-crossi maailmameistrivõistlustel võidutses eliitnaiste klassis 20-aastane Fem van Empel. Nagu võistluse eel võis arvata, siis sai näha põnevat duelli hollandlannade Van Empeli ja Puck Pieterse vahel. Adrenaliini jätkus neljanda ringini, kui lõpuks õlg-õla kõrval toimunud heitluses Pieterse eksis ning lasi Van Empeli üksi eest ära. Seitsmeringilise võistluse finišis mõõdeti valitseva Euroopa meistri […]

Alates 3. veebruarist on avatud piletite eelmüük maailmameistrivõistlustele, mis toimuvad 3.- 13. augustini 2023 Šotimaal Glasgows. Pileteid müüakse põhimõttel “kes ees, see mees”. Piletite ostmiseks loo konto siin https://www.cyclingworldchamps.com/visit/tickets/ Piletid on saadaval järgmistele võistlustele • BMX Racing (Glasgow BMX Centre) • BMX Freestyle Park (Glasgow Green) • Indoor Cycling (Emirates Arena) • Mountain Bike Cross-country (Glentress […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X