Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Uus aasta, uued algused, uued eesmärgid, uued võidud. Eesti jalgratturid on end juba rahvusvahelisel areenil pjedestaali kõrgeimale astmele sõitnud, kui maanteerattur Karl Patrick Lauk pälvis hooaja esimese võidu Gabonis ja maastikurattur Janika Lõiv Hispaanias. Esimesena astus võistluskarusellile aga hoopis Martin Laas, kes alustas hooaega oma uue meeskonna värvides teisel pool maakera, Austraalias. World Touri sarja soojendusvõistlusel lõpetas eestlane 51. kohal. Tour […]

January 30, 2023MaastikMaratonUudised

Hispaanias lõppenud Costa Blanca Bike Race’i neljandal etapil valitsesid ekstreemsed olud, kuid siiski teenis Janika Lõiv (KMC MTB Racing Team) neljanda etapivõidu järjest. Lõivu võiduajaks mõõdeti 40-kilomeetrisel distantsil kaks tundi, kaks minutit ja seitse sekundit. Teise koha pälvis Monica Yuliana Calderon Martinez (Cannondale Vas Arabay; 2:02.42) ja kolmanda Alice Pirard (Multitask Industries; 2:05.03). Merili Sirvel […]

January 30, 2023MaastikMaratonUudised

Hispaanias lõppenud maastikuratturite mitmepäevasõidu Costa Blanca Bike Race viimane 40-kilomeetrine etapp pakkus ratturitele ekstreemsust ning võistluse ajal sadama hakanud vihm ja lumi on seganud korraldajatel paika saada täpseid tulemusi. Eesti Jalgratturite Liit vahendab seni Janika Lõivu, Greete Steinburgi ja Merili Sirveli muljeid. Lõiv võidutses Hispaanias neljandat päeva järjest, millega pälvis samuti üldvõidu. „Viimane etapp oli […]

Prantsusmaal Besanconis peetud cyclo-crossi MK-sarja viimasel etapil pälvisid esikohad hollandlased Mathieu van der poel (Alpecin-Deceuninck) ja Puck Pieterse (Alpesin-Deceuninck). Kuna Van der Poeli põhikonkurenti Wout van Aerti (Jumbo-Visma) seekord stardis ei olnud, võttis hollandlane esimesed ringid rahulikumad. Kui üheksast ringist oli sõidetud neli, läks Van der Poel alles oma teed ja pälvis lõpuks esikoha ajaga […]

Hispaanias peetaval Costa Blanca Bike Race maastikuratturite mitmepäevasõidu kolmandal etapil võidutses kolmandat päeva järjest Janika Lõiv (KMC MTB Racing Team). Kolmandal etapil sõitsid maastikuratturid 61 kilomeetrit Calpe lähiümbruses. Lõiv jõudis finišisse ajaga kolm tundi, 20 minutit ja 42 sekundit. Teise koha pälvis Monica Yuliana Calderon Martinez (Cannondale Vas Arabay; 3:22.30) ja kolmanda Rosa Van Doorn […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X