Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Eesti rattahooaeg avati laupäeval Elvas 50. korda peetava talikrossi I etapiga. Eliitmeeste seas võidutses Taavi Kannimäe ja naiste hulgas Mari Kruuser. 16-kilomeetrisel võistlusel mõõdeti Kannimäe võiduajaks 41 minutit ja 25 sekundit. Vahur Valvas kaotas talle seitsme ja Risto Raid 26 sekundiga. Eliitnaiste kümnekilomeetrisel distantsil oli parim Kruuser ajaga 32 minutit ja seitse sekundit. Teistes vanuseklassides […]
Eesti parim maastikurattur Janika Lõiv (KMC Racing Team) alustas Hispaanias olümpiakrossi hooaega kõrgetasemelisel võistlusel Internationales Chelva Gsport Challenge 12. kohaga. Võistluse võitis 25-aastane itaallanna Martina Berta (Santa Cruz Rockshox Pro Team) ajaga üks tund, 24 minutit ja 23 sekundit. Ta alistas endise maailmameistri Evie Richardsi (Trek Factory Racing XC) 31 sekundiga ning hollandlanna Anne Tauberi […]
Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi korraldab konkursi, mille alusel võetakse Tartu Ülikooli kõrghariduse esimese või teise astme õppekavade alusel õppima kuni 12 sportlast. Konkursil osalema on oodatud tegevsportlased, kelle sporditulemused on rahvusvahelisel tasemel või kellel on väljavaade selle tasemeni jõuda. Konkursil osalemiseks tuleb avaldus ja lisadokumendid esitada alates 20. veebruarist kuni 10. märtsini 2023. Sportlaste eritingimused […]
Pühapäeval lõppes maastikuratturite mitmepäevasõit Mediterranean Epic (UCI SHC) 52-kilomeetrise etapiga. Eestlased Greete Steinburg (Cannondale Vas Arabay) ja Peeter Pruus (Buff Megamo Team) said vastavalt 12. ja 16. koha. Eliitnaiste kategoorias pälvis etapivõidu Luisa Daubermann (Trek Future Racing; 2:22.25), jättes teisele ja kolmandale kohale Janina Angela Wüsti (Buff Megamo Team; 2:25.20) ja Emily Johnstoni (Trek Future Racing; […]
Janika Lõiv ja Yana Belomoina (KMC MTB Racing Team) pälvisid Lõuna-Aafrika Vabariigis lõppenud maastikumaratoni mitmepäevasõidu Momentum Medical Scheme Tankwa Trek (UCI S1) neljandal etapil neljanda ja kokkuvõttes kolmanda koha. Neljas etapp oli kõikidest päevadest kõige tasavägisem ning sedapuhku napsasid etapivõidu Isla Short ja Caroline Bohe (Ghost Factory Racing – Flat White; 2:40.53). Liidrisärkides sõitnud Anne Terpstra ja Nicole Koller (Ghost […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.