Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Keila Terviseradadel peetud Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja II etapil võidutsesid eliitklassis soomlane Joni Savaste ja Merili Sirvel. Lisaks täiskasvanutele osales pealinna külje all toimunud võistlusel palju noori. Keila terviseradadel asuva XCO raja planeerimisel on olnud üheks peamiseks eesmärgiks teha noorematele osalejatele sobiva raskustasemega rada ning teiseks eesmärgiks on olnud teha trass, mis on kaasaelajatele hõlpsasti jälgitav. Võrreldes […]
Horvaatias lõppenud maastikuratturite mitmepäevasõidu 4Islands neljandal etapil pälvis Liisa Ehrbeg koos paarilise Alessia Nayga (Velohunt / VeloFlütsch) teise koha. Hõbedane autasu teeniti ka kokkuvõttes. Lošinj saarel peetud 41-kilomeetrisel viimasel etapil olid eliitnaiste seas parimad sakslannad Bettina Janas ja Kim Ames (sportograf.com – Bike Aid MTB) tulemusega 2:08.03. Ehrberg ja Nay kaotasid neile viie minuti ja […]
Horvaatias jätkunud 4Islands maastikuratturite mitmepäevasõidul pälvis Liisa Ehrberg (Velohunt / VeloFlütsch) kolmandal etapil koos šveitslannast paarilise Alessia Nayga kolmanda koha. Kokkuvõttes jätkavad nad teisel positsioonil. Etapivõidu pälvisid taas sakslannad Bettina Janas ja Kim Ames (sportograf – Bike Aid MTB), kes mitmepäevasõidu pikimal, 87-kilomeetrisel distantsil finišeerisid ajaga neli tundi, 17 minutit ja 57 sekundit. Tanja Priller […]
Maaris Meier (Korpo Activo/Penacova) teenis Portugali maastikumaratonika karikasarja teisel etapil Credibomis teise koha. Võistluse võitis Meieri tiimikaaslane Melissa Maia (3:54.46), kellele eestlanna kaotas 11 minuti ja 58 sekundiga. Kolmanda koha pälvis Ana Tomas (Saertex Portugal /Edaetech; +20.22). „Etapp toimus kodu lähedal ehk rada oli tuttav. Hommikul võistlema minnes unustasin oma GPS-i koju ehk kui ma […]
Bosch Eesti Maastikurattasarja 2023. aasta hooaeg stardib juba maikuus ja kogu sarjale registreerumine lõppeb 26. aprilli südaööl. Igal etapil on kavas maraton, poolmaraton ja lastesõidud! Lisaks saab mõõtu võtta Rakveres 66 km ja Kosel 65 km XXL sõidul. Osaleda saab ka tiimina, mille nais- või meeskond peaks olema 3-6 liikmeline. Kuidas tiimiga mõõdu võtmine täpsemalt […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.