Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Poolas Ustronis peetud Doka Downhill City Touri võistlusel jõudsid pjedestaalile Robert Johanson, Hendrik Kirsipuu ja Katarina Väljako. Robert Johanson (Hawaii Express) võidutses eliitmeeste klassis tulemusega 1.36,98. Talle järgnesid poolakas Damian Konstanty (+3,26) ja Hendrik Kirsipuu (SagLab; +7,01). „Võiks öelda, et oli perfektne nädalavahetus,“ avaldas Johanson. „Rada oli super kiire, tingimused olid ideaalsed ja treenimiseks võrratud. […]

Portugali olümpiakrossi karikasarja kolmandal etapil Lousadas (UCI C1) teenis Maaris Meier eliitnaiste konkurentsis kuuenda koha. Etapivõidu teenis Raquel Queiros (MMR Facotry Racing Team) tulemusega 1:28.49. Talle järgnesid tiimikaaslane Matylda Szczecinska (+0.28) ja Ana Santos (X-Sauce Factory Team; +1.26). Meier jäi võitjast maha viie minuti ja 36 sekundiga. „Teadsin, et ma ei lähe võistlusele väga värskena, […]

Rootsis Klippingracetis peetud olümpiakrossi võistlusel pälvis Mari-Liis Mõttus eliitnaise arvestuses neljanda koha. Matthias Mõttus oli meesjuunioride konkurentsis 21. Eliitnaiste võistluse võitis 29-aastane Linn Gustafzzon tulemusega 1:35.12. Talle järgnesid kaasmaalannad Sara Öberg (+2.27) ja Tilda Hylen (+4.13). Mõttus jäi võitjast maha seitsme minuti ja 45 sekundiga. „Sel nädalal oli olemine palju parem. Esimesel ringil oli end […]

Gueret linnas peetud Prantsusmaa karikasarja etapil (UCI HC) pälvis Eesti valitsev meister Janika Lõiv (KMC MTB Racing Team) olümpiakrossis 5. koha. Võidu teenis kodupubliku rõõmuks maailmameister Pauline Ferrand Prevot (Ineos Grenadiers). Sel hooajal esimese olümpiakrossi stardi teinud Ferrand Prevot’ võiduajaks mõõdeti 1:23.50, millega ta edestas kindlalt kaasmaalannat Lena Gerault’d (Berria Vittoria Factory Team; +2.10) ja […]

Prantsusmaa karikasarja etapil Gueret’s teenis Eesti valitsev meister Janika Lõiv lühirajasõidus (UCI HC) viienda koha. Kohalike ratturite eest napsas võidu britt Annie Last (Lapierre Mavic Unity). Lühirajasõidul mõõdeti Lasti võiduajaks 22 minutit ja 26 sekundit. Ta edestas prantslannasid Helene Clauzeli ja Noemi Garnieri (Scott Creuse Oxygene Gueret) vastavalt kolme ja seitsme sekundiga. Viienda koha teeninud […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X