Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Eesti vanima rattamaratonide sarja hooaja jooksul toimub kuus etappi 13. maist – 9. septemberini, kuhu oodatakse osalema nii väikseid kui suuri rattasõpru. Kolm etappi kuuest on trassi valiku poolest GRAVELI poole kaldu, mis ei tähenda, et MTB-ga sõita ei tohi! Lisandub ka uus etapp Valga/Valka, kus samal ajal toimuvad ka Eesti meistrivõistlused gravelis. Rada kulgeb […]
Ameerika Ühendriikides peetud Life Time Sea Otter Classic võistlusel sai Joosep Mesi (Trey Trek Team) teise ja Kirill Tarassov (Trey Trek Team) kuuenda koha. Võistluse võitis Scott Funston (1:44.23), kellele Mesi kaotas 30 ja kolmanda koha pälvinud Justin Peck 34 sekundiga. Tarassov jäi võitjast kahe minuti ja 49 sekundi kaugusele. „Võistlus algas kell 8.30, seega […]
Maaris Meier jäi XVII BTT XCO de Vila Franca võistlusel (C1) esimesena pjedestaalilt välja. Kolmikvõidu teenisid Portugali maastikuratturid. Kodupubliku rõõmuks võidutses MMR Factory Racing Teami sõitja Raquel Queiros tulemusega 1:26.29. Teisena finišeerinud Ana Santos (X-Sauce Factory Team) kaotas talle kuue sekundiga ning kolmanda koha teeninud Joana Monteiro (AXPO/FirstBike Team/Vila do Conde) nelja minuti ja 22 […]
Poolas korraldatud olümpiakrossivõistlusel XX MTB Rusza Peleton Puchar Polski Eliminacjedo OOM MTB (UCI C3) sai Mari-Liis Mõttus eliitnaiste seas neljanda koha. Kolmikvõidu teenisid Poola ratturid Antonina Bialek (1:17.58), Zuzanna Krystala (+0.01) ja Kinga Zur (+3.21). Mõttus kaotas võitjale viie minuti ja seitsme sekundiga. “Minul polnud seekord kõige parem enesetunne. Kohe algusest peale olid jalad kuidagi […]
Hispaanias peetud olümpiakrossivõistlusel Shimano Supercup Massi Baza (UCI C1) pälvis Eesti valitsev meister Janika Lõiv (KMC MTB Racing Team) kolmanda koha. Võistluse võitis austraallanna Rebecca Henderson (Primaflor Mondraker Genuins Racing Team) ajaga 1:18.11. Teise koha teenis britt Annie Last (Lapierre Mavic Unity; +0.47). Lõiv kaotas võitjale ühe minuti ja 20 sekundiga ning finišeeris kolmandal positsioonil. […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.