Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


December 8, 2022MaanteeMaastikUudised

8. detsembril toimunud EOK Esindajate kogu andis Eesti koondise esinemisele Pekingi OM-il hinnanguks „hea“ ja kinnitas Pariisi OM-i kvalifitseerumiskriteeriumid 20 spordialal, kus Eesti sportlaste olümpialepääs on kõige tõenäolisem. Ühtlasi kinnitati 2023. aasta eelarveks rekordilised 14,93 miljonit eurot. Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa märkis Esindajate kogul, et seljataga on hea spordiaasta. „Meil on väga paljudel aladel […]

Cyclo-crossi maailma karika sarja kaheksandal etapil Belgias Antwerpenis võidutsesid hollandlased Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) ja Fem van Empel (Pauwels Sauzen – Bingoal). Üle pika aja nägi cyclo-crossi radadel mõõtu võtmas Mathieu van der Poeli, Wout van Aerti (Jumbo-Visma) ja valitsevat maailmameistrit Tom Pidcocki (Ineos Grenadiers). Trio vägevast heitlusest väljus võitjana Van der Poel, kes […]

Pime ja sombune november on läbi ning lumi on toonud seest soojakstegeva jõulukuu. Kuigi paljud ratturid on juba mõtetega uues hooajas, viskame pilgu korra veel eelmise kuu tegemistele. Novembri esimesel päeval tulid head uudised Hispaaniast, kus Janika Lõiv ja Greete Steinburg pälvisid Colina Triste (UCI S1) mitmepäevasõidul esimese koha. Eestis käis paralleelselt aga cyclo-crossi karikasari. Eelviimasel etapil […]

November 28, 2022Cyclo crossMaastikUudised

Cyclo-crossi maailma karika sarja seitsmendal etapil Hollandis Hulstis olid võidukad hollandlased Mathieu van der Poel (Alpecin – Deceuninck) ja Puck Pieterse (Alpesin – Deceuninck). Neljakordne cyclo-crossi maailmameister Van der Poel jättis poolel võistltusmaal maha valitseva maailmameistri Tom Pidcocki (Ineos Grenadiers) ja pälvis oma cyclo-crossi hooaja esimese võidu. Viimati oli hollandlane cyclo-crossi sõidul stardis 11 kuud […]

November 18, 2022MaanteeMaastikRadaUudised

18. novembril autasustati Nõmmel Glehni lossis 2022. aasta parimaid rattureid. Janika Lõiv teenis aasta parima naisratturi tiitli neljandat aastat järjest ning Rein Taaramäe tituleeriti aasta parimaks meesratturiks viiendat korda. Lõivu hooaeg kulges üles ja alla. Kui kevadel sattus ta liiklusõnnetusse, siis juulis pälvis ta Andorras peetud MK-etapil karjääri kõrgeima, 6. koha. Eestlanna tunnistas, et esmalt […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X