Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Juba seitsmendat aastat järjest pani ERGO kindlustus Eesti noorsportlaste toetuseks välja 25 000 eurot, millele sel aastal kandideerisid 67 tulevikutegijat. Stipendiumi pälvisid 11 noorsportlast, nende seas maastikurattur Joosep Mesi. Tulevikutegijate toetus anti välja koostöös Eesti Olümpiakomiteega. Lisaks Mesile said stipendiumi kõrgushüppaja Karmen Bruus, iluuisutaja Niina Petrõkina, sulgpallur Kristin Kuuba, sprinter Karl Erik Nazarov, maadleja Viktoria Vesso, […]
Läinud nädalavahetusel peeti Otepääl Eesti cyclo-crossi karikasarja viimane etapp, mille võitsid lätlane Matiss Kalverss ja Annabrit Prants. Üldvõidu teenisid Kalverss ja Merili Sirvel. Meeste absoluutarvestuses mõõdeti MU vanuseklassi kuuluva Kalverssi võiduajaks 1:01.38. Lätile kindlustas kaksikvõidu Maris Bogdanovics, jäädes kaasmaalasest maha 46 sekundiga. Kolmas oli parim meesjuunior Evar Saul (+1.13). Naiste seas oli Otepääl võidukas Prants […]
Belgias Namuris lõppenud cyclo-crossi Euroopa meistrivõistlustel krooniti eliitklassides esmakordselt võitjateks belglane Michael Vanthourenhout ja hollandlanna Fem van Empel. Peale EM-il korra hõbeda ja pronksi teenimist oli Vanthourenhout sel aastal võidukas, pälvides karjääri tähtsaima esikoha. Ta edestas tiitlikaitsjat Lars van der Haari 40 sekundiga ning kaasmaalast Laurens Sweecki kahe minuti ja 17 sekundiga. „See oli üks […]
Begias Namuris algasid cyclo-crossi Euroopa meistrivõistlused seeniorite võistluspäevaga. Eestlastest teenis 35-39-aastaste naiste vanuseklassis kolmanda koha Sille Puhu. Väga poristes tingimustes peetud võistlusel pälvis 35-39-aastaste naiste seas võidu sakslanna Katrine Iglhaut ajaga 51.25. Teisena ületas finišijoone hollandlanna Elleke Claessen (+1.29) ja kolmandana Puhu (-1 ring). Samas vanuseklassis võistelnud Tatjana Dobolina sai kuuenda koha ning Kristi Kuldkepp […]
Valitsev cyclo-crossi maailmameister Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) teeb hooaja avastardi 19. novembril Superprestige’i sarja etapil Belgias Merksplasis. Pidcock ei ole võistelnud ühelgi rattaspordi distsipliinil alates septembrist ning viimati oli ta cyclo-crossi rattaga rajal jaanuaris USA-s Fayetteville’is peetud maailmameistrivõistlustel. Tõenäoliselt teeb valitsev maailmameister kaasa samuti 20. novembril toimuval maailma karika sarja etapil Belgias Overijse’is. Järgnevaid […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.