Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Andorras peetud maastikuratturite viiendal maailma karika sarja etapil pälvis valitsev olümpiakrossi Eesti meister Janika Lõiv (KMC MTB Racing Team) 21. koha. Jahedates ja vihmastes tingimustes peetud võistlusel pälvis karjääri esimese MK-etapivõidu 21-aastane austerlanna Mona Mitterwallner (Cannondale Factory Racing) ajaga 1:14.09. Ta edestas viieringilisel võistlusel kaks päeva varem lühirajasõidus (XCC) võidutsenud šveitslannat Alessandra Kellerit (Thömus Maxon) […]
Jõulumäe rattamaratoni võitis Markus Pajur, kes kindlustas ühtlasi enne viimast etappi Estonian Cupi sarja üldvõidu. Hawaii Express Estonian Cup maastikurattasari jätkus laupäeval Pärnu külje all Segafredo 24. Jõulumäe Rattamaratoniga. Traditsiooniliselt liivaste metsateede ja juurikatega rada tingis küll rattavahetuse – gravel ratastelt koliti tagasi maastikuratastele, aga võitja ei muutunud sellegipoolest. Nii Elvas kui Valgas nobedaim olnud […]
Pühapäeval Soomes Lahtis 33. korda peetud maastikurattamaratonil Finlandia-MAPEI MTB pälvis põhisõidu võidu SK Porter Racingu rattur Hugo Hendrik Orav. Lühemal võistlusmaal jõudsid pjedestaalile Egert Tammeleht, Mariann Koik ja Berit Grünberg. 52-kilomeetrisel ja üle 900 tõusumeetriga võistlusmaal pääsesid sõidu algul teistelt eest neli ratturit, kelle hulgas oli ka Orav. Teisele ringile minnes õnnestus eestlasel omakorda eest […]
Šveitsis lõppenud viie päeva pikkusel maastikuratturite mitmepäevasõidul teenis Eesti valitsev meister Peeter Pruus koos paarilise Hans Beckinguga (Buff Megamo) eliitmeeste konkurentsis üldarvestuses neljanda koha. Kahel esimesel etapil kolmandana lõpetanud Pruus ja Becking finišeerisid kolmandal, 58-kilomeetrisel etapil seitsmendal positsioonil, jäädes võitjatele Daniel Geismayrile ja Wout Allemanile (2:53.44) alla 14 minuti ja 19 sekundiga. „Sõitsime sellel etapil […]
Prantsusmaal Les Menuires peetud mäestlaskumise Euroopa meistrivõistlustel pälvis Riko Mäeuibo U17 klassis kuuenda koha. Eliitmeeste konkurentsis võistelnud Robert Johansoni hea sõidu rikkus purunenud rehv. Kõrgmäestikus, ligi 2200 meetri peal toimunud võistlusel tuli mäestlaskujatel rinda pista kuumusega ning väga laia ja tehniliselt lihtsa rajaga, millel oli pehme liivane ja kruusane pinnas. Eesti mäestlaskujad tõdesid peale võistlust, […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.