Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


September 1, 2019MaastikUudised

Kanadas Mont-Saint-Anne’is toimunud maastikukrossi maailmameistrivõistlustel sai Janika Lõiv naiste eliitklassis 23. koha. Martin Loo oli eliitklassi meeste seas 42. ja Mari-Liis Mõttus pälvis kuni 23-aastaste ratturite seas 13. koha. Naiste eliitklassis krooniti maailmameistriks Pauline Ferrand Prevot ajaga 1:28.51. Teistkordselt tiitlivõistlusel võidutsenud prantslannale kaotas 43 sekundiga valitsev Euroopa meister Jolanda Neff ja kolmanda koha sai austraallanna […]

Kanadas Mont-Saint-Anne’is toimuvatel maastikukrossi maailmameistrivõistlustel saavutas NU23 vanuseklassi olümpiakrossis (XCO) Mari-Liis Mõttus 13. koha. Maailmameistriks krooniti šveitslanna Sina Frei. „Enne starti läks kõik valesti. Piduriklotsi vedru oli jookse vahetades klotside vahele jäänud ja esijooks ei käinud ringi. Õnneks sai abi, aga selle tõttu jäi soojenduseks aega vaid 20 minutit. Üks suurem punt läks kohe alguses […]

August 30, 2019MaastikMaratonUudised

Bosch Eesti Maastikusarja hooajale pandi möödunud nädalavahetusel Tallinna Rattamaratonil väärikas punkt. Kokku peeti sarjas seitse etappi Eesti eri paigus. Heidame pilgu peale, mis tänavu asjaosalistele meelde jäi. „Kõige enam teeb rõõmu see, et osalejate arv on kasvanud ning võrreldes eelmise aastaga sõitis tänavu igal etapil rohkem rattureid. Samuti vedas ilmaga, sest liiga ekstreemseid tingimusi ei […]

August 30, 2019MaastikUudised

Kanadas alanud maastikurattamaratoni maailmameistrivõistlustel oli avapäeval kavas esmakordselt peetud e-ratastele mõeldud kross. Neljast ringist koosnenud võistlusel võitis ajaloolise kulla Lõuna-Aafrika Vabariiki esindav Alan Hatherly, kes krooniti mullu kuni 23-aastaste maastikurattakrossi maailmameistriks. Hatherly läks kohe alguses oma teed ja poolel maal oli tema edu kasvanud 34 sekundile. Finišis järgnesid Hatherlyle Prantsuse antud ala meister Jérôme Gilloux […]

August 29, 2019MaastikUudised

Kanadas Mont-Saint-Annes toimuvatel maastikukrossi maailmameistrivõistlustel jagati kolmapäeval välja esimesed medalikomplektid. Võistkondlikus teatesõidus sai kolmandat aastat järjest esikoha Šveitsi koondis. Viieliikmelise Šveitsi koondise ankrumees oli veel valitsev maastikukrossi maailmameister Nino Schurter, kes tõi võistkonna kolmandat aastat järjest finišisse esikohal. Teise koha teenis USA, kaotades võitjatele 16 sekundiga ja pronksmedalid said kaela Prantsusmaa jalgratturid. Kaotust kogunes neil […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X