Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
12. juulil toimuvad Tartumaal Lähte terviseradadel Arens Eesti meistrivõistlused maastikurattakrossis (XCO), võistlust kannab üle Delfi TV. EMV-d olümpiakrossis (XCO) viiakse läbi järgmistele vanuseklassidele: M/N16; M/NJ; MU/NU; ME/NE, Sen 1-8. Eesti Esivõistlused toimuvad MSport ja NSport klassile. Oma osalust on kinnitanud ka Eesti maastikuratta eliit, eesotsas Janika Lõivu (Hawaii Express), Martin Loo (Trinx Factory Team) ja […]
Parem alustada hilja kui mitte kunagi – need sõnad kehtivad hästi maastikuratturi Janika Lõivu (30) kohta. Alles 2016. aastal elu rattaspordi ümber organiseerinud eestlanna on viimase kahe hooajaga suutnud kerkida maailma edetabeli neljandast sajast eliitseltskonda, esikümnesse. Loe lähemalt: https://leht.postimees.ee/7013588/eesti-rattur-tousis-nelja-aastaga-ei-kellestki-maailma-eliiti?_ga=2.5377139.152725425.1593865668-1559012868.1587736052
Koroonaviiruse pandeemia valguses teatas Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI), et ära jäetakse ka 18. – 20. septembrile planeeritud MK-etapp Prantsusmaal Les Gets’s. Peale uue kalendri avaldamist on MK-etapi korralamisest loobunud veel šveitslased ja itaallased. 5.-6. septembrini pidid maastikuratturid esialgse plaani järgi joonel olema Lenzerheide’is (Šveits) ja 12.-13. septembril Val di Soles (Itaalia). Uues kalendris on veel […]
Eesti maastikuratta koondis tutvustas täna hooaja plaane. Ühtlasi hõigati pressikonverentsil välja, et 90-protsendilise tõenäosusega võistleb vähemalt üks eestlanna järgmisel aastal Tokyo olümpial. Et olümpiakoht teenida, tuleb Eestil maailma edetabelis olla 21 esimese riigi seas. Meeste arvestuses on Eesti praegu 33. ning naiste omas 19. kohal. Alates märtsist on OM-kvalifikatsioon külmutatud, kuid järgmisel aastal on võimalik […]
Sellel pühapäeval asub Janika Lõiv Lähtel peetavatel Eesti olümpiakrossi meistrivõistlustel jahtima kolmandat järjestikust tiitlit. Olümpiapileti suunas liikuva eestlanna sõnul võis lisa-aasta talle suures pildis pigem kasuks tulla. “Kodus on hea olla. Kui ma siia juba jõudsin peale koroonat, siis oli lõpuks ometi selline vabastav tunne, et saab väljas olla. Hispaanias [tubastes tingimustes] treenimine oli väga […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.