Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Juba sellel laupäeval, 18. juulil saavad kõik rattasõbrad kokku Lääne-Eestis Kullamaal, kus sõidetakse Hawaii Express Estonian Cup sarja kolmas etapp, E-Piim 17. Kullamaa rattamaraton. Kullamaa etapp on selle aasta sarja esimene traditsiooniliselt peetav üritus, kus maratonisõbrad saavad ühiselt mõõtu võtta. Hetkeseisuga on etapile registreerunud juba ligi 800 inimest. Tõotab tulla põnev võistlus, sest starti on […]
Pühapäeval, 26. juulil toimuvad ŠKODA LAAGRI 20. RAKKE RATTAMARATON raames ühtlasi ka EESTI MEISTRIVÕISTLUSED MAASTIKURATTAMARATONIS (XCM). NB! Peale osaleja registreerimist Škoda Laagri 20. Rakke Rattamaratoni XXL sõidule tuleb EMV arvestuse jaoks registreerida eraldi e-posti aadressil ejl@ejl.ee. Registreerimine lõpeb kaks tööpäeva enne starti, s.o. 22. juuli 2020. a. kell 24.00. Võistluskeskus on avatud stardipaigas 26. juulil […]
Hawaii Express Estonian Cup rattamaratonide sari saab käesoleval aastal esimest korda maratonisõbrad tavapärasel kombel kokku tuua. Tuleval nädalavahetusel, 18. juulil sõidetakse sarja kolmas etapp, Lääne-Eesti klassika, E-Piim 17. Kullamaa Rattamaraton. Eelregistreerimise põhjal peaks joonel olema praktiliselt kogu Eesti maastikuratta koorekiht. Kõik need kiired ja ilusad, kes jagasid värskelt Tartumaal Lähtel olümpiakrossi Eesti meistrivõistluste medaleid. Saame […]
Täna tutvustab oma tegemisi Eesti Jalgratturite Liidu liige CC Rota Mobilis. Kui palju rattureid praeguse seisuga teie klubis on? Kes on treenerid ja kus treeningud toimuvad? Klubis on hetkeseisuga 19 ratturit vanusevahemikus 27- 52 aastat. Meil on meeste kõrval alati olnud klubis vähemalt üks naissoost liige ja on seda ka praegu Marion Aare näol. Kuigi me […]
Pühapäeval toimusid Lõuna-Eestis Lähtes Eesti meistrivõistlused olümpiakrossis. Meeste eliitklassis tuli Eesti meistriks Peeter Pruus ajaga 01:24.25. Pruusi järel oli teine Martin Loo ja pronksile sõitis ennast MU vanuseklassi kuuluv Markus Pajur. Pühapäev oli märgilise tähtsusega, sest Loo oli olümpiakross Eesti meister viimased kümme aastat. “Tänane sõit oli väga põnev. Pajur pani kohe alguses tempoga minema, […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.