Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Audentese spordigümnaasiumis – ainsas koolis, mille õpilased on välja valitud Eesti Olümpiakomitee tasemel – alustas Tallinnas ja Otepääl kooliaastat 217 õppursportlast, nende seas arvukalt oma vanuseklassi rahvusvaheliste tiitlivõistluste medaliste. Eesti Olümpiakomitee spordidirektor Martti Raju avaldas heameelt Audentese spordigümnaasiumis perioodil 2020–2035 uue riikliku koolitustellimuse alusel algava tsükli üle, mis annab noortele sportlastele senisest paremad võimalused hariduse omandamiseks, […]
Eelmisel nädalal toimus esimene EWS (Enduro World Series) e-rataste enduro Šveitsis Zermattis, kus Klubis Miranda Factory Teams sõitev Maaris Meier saavutas viienda koha. „Neljapäeva alustasin treeningutega, et reedel toimunud kuus tundi kestnud võistluseks valmis olla. Võistlusrajad olid väga tehnilised ja rasked nagu maailma tasemel võistlusele kohane. Võidusõit kulges kergete viperustega, aga jäin oma viienda kohaga […]
Augustikuu oli meie ratturitele emotsionaalselt keeruline, aga õnneks ei mõjutanud see häid tulemusi. Epideemia on nii tavaellu kui spordimaailma palju segadust tekitanud. Näiteks jäi rattatiimil Tartu2024/BalticChainCycling.com Riias toimuma pidanud velotuur ära ja see info jõudis klubini alles, siis kui võistluspaigas juba kohal oldi. Koroonast tulenevate piirangute tõttu jäid Balti Keti Velotuurilt kõrvale mitmed meie profiratturid, […]
30. augustil selgitati Antslas Suure-Pärsimäe talu krossirajal Eesti meistrid teatekrossis. Võistluse korraldaja oli MTÜ Hauka veloklubi koos Eesti Jalgratturite Liiduga. Võistlus toimus rajal, mida on juba ligi 15 aastat kasutatud erinevate ratta-, jooksu- ning suusaürituste raames. Võrumaale omaselt oli maastik üsna mägine (pikal ringil 100+ tõusumeetrit, lühemal ringil veidi vähem). Mõlema, nii 5 km kui […]
Lõiv osales Tšehhis Brnos C1 kategooria võistlusel „Strabag Cup Brno 2020″, kus saavutas seitsmenda koha. Võidusõit toimus 2019. aasta Euroopa meistrivõistluste rajal. „Tänane sõit oli minu jaoks kannatus algusest lõpuni. Juba mõnisada meetrit peale starti tekkis segadus sõitjate seas, sest stardiring erines natuke tavaringist. Minu ees olev sõitja pani korralikult piiretesse ning proovisin temast mööda […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.