Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Eesti juunioride maastikurattakoondis koosseisus Loore Lemloch, Herlen Kajo, Marten Konga ja Mihkel Arro on võistlemas Austrias Grazis UCI Mountainbike Junior Festivalil, mis koosneb viiest erinavast võistlusest. Esimesel päeval oli kavas olümpiakross (UCI C3), mis toimus 2,2 km pikkusel ja 190 tõusumeetriga ringil. Noormeestel tuli seda läbida viis ja neidudel neli ringi. Kuna eelmised kaks päeva […]
Möödunud nädalal peeti Andorras maastikuratturite mitmepäevasõit Andorra Epic – Pyrenees (UCI S2), kus Peeter Pruus pälvis koos paarilise Riccardo Chiariniga (Cannondale ISB Sport) kuuenda koha. Andorra Epic – Pyrenees on nelja päeva pikkune maastikuratturite mitmepäevasõit, kus läbitakse üle 200 kilomeetri, mille jooksul koguneb ligi 6400 tõusumeetrit. 43-kilomeetrisel avaetapil said Pruus ja Chiarini viienda koha, jäädes […]
25-29- juunini toimunud neljas EJL Noortelaager 2025 on edukalt lõppenud! Laagris osales kokku 46 last, kes esindasid järgnevaid rattaklubisid: CFC Spordiklubi, Viljandi Rattaklubi, Raplamaa Rattaklubi KOMO, Tartu Velo, Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi ja Kalevi Jalgrattakool. Noorratturid said laagri vältel treenida nii maastikul kui ka maanteel. Eriliseks katsumuseks kujunes Otepää XCO rada, mis pakkus osalejatele korralikku […]
Portugalis Fundaos peetud UCI C2 kategooriaga olümpiakrossi võistlusel pälvis Maaris Meier eliitnaiste konkurentsis viienda koha. Võistluse võitis Beatriz Guerra ajaga 1:36.52. Talle järgnesid Lara Lois (+4.56), Beatriz Sousa (+12.14), Mariana Machado (+13.26) ja Meier (+13.38). „Ilm oli meie stardiks päris kuum. Otsustasin rahulikumalt alustada, kuid hiljem ei saanud oma tavapärast rütmi sisse ehk pidur oli […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.