Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


September 11, 2024MaastikMaratonUudised

Sel nädalavahetusel toimuva Baltimaade suurima maastiku- ja gravelrataste sõidu Tartu Rattamaratoni favoriitide hulka kuulub mitu varasemat võitjat, teiste seas Klubi Tartu Maratoni ehituste juhiks asunud Gert Kivistik.  „Kui ehitused varakult valmis saame, saan starti minna ning see motiveerib mind praegu pingutama,“ kommenteerib aasta tagasi jalgratturi profikarjääri lõpetanud Kivistik. „Treenin nüüd töö kõrvalt poole vähem kui […]

September 11, 2024GravelMaastikUudised

Kruusa nädalavahetus Ida-Virumaal Eesti esimene gravel rannasõit toimub 5. oktoobril Narva-Jõesuus ja tasuta sõit Euroopa Liidu idapoolseimal kruusarajal 6. oktoobril Narvas. Rannakruusa võidusõit on Lääne-Euroopas väga populaarne. Rada on sarnane cyclo-crossiga, kuna 90% ajast sõidetakse liival. Narva-Jõesuu rannasõit saab alguse mööda rattateed. Ülejäänud rada kulgeb mööda Eesti pikimat rannariba. Võistluse distants on 18 km. 5. […]

September 9, 2024DownhillMaastikUudised

Prantsusmaal Loudenvielle’is peetud mäestlaskumise kuuendal maailma karika sarja etapil sai Riko Mäeuibo meesjuunioride konkurentsis 24. koha. Kvalifikatsioonisõidus mõõdeti eestlase ajaks 3.49,282, mis andis 96 sportlase konkurentsis kõrge 11. tulemuse. Kõige kiirem oli prantslane Max Alran (3:39,588), kellele Mäeuibo kaotas 9,694 sekundiga. Finaalsõidus näitas Mäeuibo esimesel rajasektoril kümnendat aega, seejärel kerkis kaheksandaks kuni kukkus ja pidi […]

September 7, 2024MaastikMaratonUudised

Estonian Cup Rattamaratonide sarja kuuendal etapil, Ramudden 10. Valgehobusemäe rattamaratonil võidutsesid 60,6-kilomeetrisel Europark Grand Prix põhisõidul Siim Kiskonen ja Janelle Uibokand. Kuigi peale Hansgrohe kiirenduskilomeetrit olid ees koos veel neli meest, siis lõputõusul pani oma paremuse lõplikult maksma Siim Kiskonen, kes võidutses ajaga 2:01.11. Josten Vaidem kaotas talle seitsme ja Eesti valitsev maratoni meister Peeter […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X