Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Juba sellel pühapäeval algab Viljandis Eesti võistluskalendri sügishooaeg Bikefanatics cyclo-crossi sõiduga. Starti oodatakse ka kõiki Eesti profirattureid, kel on võimalus ühelt poolt oma hooaega pikendada ja teiselt poolt olla eeskujuks noorratturitele mitmekülgsuse arendamiseks. Mitmekülgsus on noortespordis oluline märksõna ja kes saavad neile veel rohkem eeskuju anda, kui mitte meie tipud ise? Sügisesed cyclo-crossi võistlused on […]
20-22. septembril selgitatakse nii maailma meistrid maastikumaratonis kui ka Euroopa meistrid BMX Freestyle-s. UCI maratoni (XCM) maailmameistrivõistlusi on varem peetud erinevates kohtades üle maailma, näiteks Lõuna-Aafrikas (Pietermaritzburg, 2014), Norras (Lillehammer, 2005) ja Türgis (Sakarya, 2020), kuid siiani pole veel Ameerikasse jõutud. Sel aastal toimuvadki maailmameistrivõistlused esmakordselt USA-s, Snowshoes. Snowshoe rada on 104km pikk koos 1988 […]
Kandideerimine 2024. aasta Tradehouse Noorsportlase Stipendiumile on nüüd avatud! Juba kaheteistkümnendat korda toetab stipendium Eesti andekaid noorsportlasi, kelle suurimad saavutused on veel ees. Stipendiumi kogusumma on 20 000 €, mis võib jaguneda mitme stipendiaadi vahel. Kandideerimine on avatud kuni 15. oktoobrini 2024 ning oodatud on kõik 14-26 aastased noorsportlased, kes on näidanud silmapaistvaid tulemusi ja […]
Pühapäeval sõidetud 27. Tartu Rattamaratoni võitis võimsa lõpuspurdi teinud Gert Kivistik, kes ühtlasi töötab ürituse ehitusjuhina. Teisena finišeeris leedulane Eimantas Gudiškis (+0.01) ja kolmandana Peeter Tarvis (+0.01). „Emotsionaalselt väga võimas võit. Üle finišijoone sõites oli suur kergendus, sest minu osalemine siin korraldajana sai põhjendatud,“ rääkis ürituse ehituste juhina töötav Kivistik. „Oli pingeline töönädal nii vaimselt […]
Jõulumäel peeti Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja 7. hooaja finaaletapp Nagu viimastel hooaegadel juba traditsiooniks on saanud, siis Jõulumäe XCO etapil selgitati välja hooaja lõplik paremusjärjestus. Meie selle hooaja suured sõbrad, päike ja palavus, olid samuti kohal. Esimeses sõidus läksid sellel aastal viimast korda võistlustulle 10-12 aastased poisid ja tüdrukud. Meie suureks rõõmuks oli stardis kokku […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.