Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Slovakkias Šamorinis peetud noorte Euroopa meistrivõistlustel cyclo-crossis pälvisid eestlased Lukas Bobkin ja Niklas Lond M16 vanuseklassis vastavalt 25. ja 26. koha. Kuni 16-aastaste noormeeste 15-kilomeetrises sõidus krooniti Euroopa meistriks itaallane Tommaso Cingolani (29.27), kes edestas kodus võistelnud Milan Husenicat 12 ja kaasmaalast Francesco Dell’Oliot 29 sekundiga. Bobkin kaotas võitjale kahe minuti ja 26 sekundiga ning […]
Eesti Jalgratturite Liit tunnustas reedel A. Le Coq Arenal asuvas Amps kohvikus 2024. aasta parimaid jalgrattureid, treenereid, kohtunikke ja klubisid ning tänas sponsoreid ja koostööpartnereid. Aasta parima meesratturi tiitli pälvis esmakordselt Madis Mihkels ja aasta parima naisratturi tiitli kuuendat korda Janika Lõiv. Esmakordselt Eesti aasta parima meesratturi tiitli pälvinud Mihkels võitis tänavu Euroopa meistrivõistlustel meeste […]
Seni traditsiooniliselt pühapäeval toimunud Tartu Rattamaratoni ja Tartu Maastikumaratoni põhiüritused toimuvad järgmisel aastal laupäeval. „Viimaste aastate osalejaküsitlustest on selgunud ootus, et põhiüritused võiksid toimuda laupäeval. Inimesed soovivad ürituse õhtul võimalikult pingevabalt taastuda ja sõpradega muljetada, ilma et peaks muretsema esmaspäevase tööpäeva pärast,“ selgitas ürituste peakorraldaja Indrek Kelk. „Tartu Rattamaratonil on palju kaugelt tulijaid ning Tartu Maastikumaratoniga oli […]
Juba üheksandat aastat annab ERGO kindlustus välja noorte sportlaste stipendiumi, mille fond on 25 000 eurot. Stipendiumi eesmärk on toetada lootustandvate noorte sportlaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel. Tahame stipendiumiga toetada noori, et nad saaksid hüppe järgmisele tasemele teha natukene lihtsamini ja kiiremini. Stipendium on sihtotstarbeline ja mõeldud treening- ning võistluskulude või spordivahendite soetamise katteks. […]
Nädalavahetusel Hispaanias Pontevedras peetud cyclo-crossi Euroopa meistrivõistlustel teenis Sille Puhu N40-44 klassis võidu ja Maris Kaarjärv N45-49 klassis kolmanda koha. Puhu võitis Euroopa meistri tiitli ajaga 43 minutit ja 33 sekundit, edestades sakslannat Jana Holitzi kahe minuti ja 18 sekundiga ning hispaanlannat Sonia Respuela Torret kolme minuti ja 20 sekundiga. Kaarjärv teenis pronksmedali, jäädes parimale […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.