Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


October 10, 2022GravelMaastikUudised

Esimeseks Graveli maailmameistriks krooniti 29-aastane Gianni Vermeersch Belgiast ajaga viis tundi 10 minutit ja 40 sekundit. Itaalias Venetos aset leidnud 194-kilomeetrisel võistlusrajal saavutas teise koha itaallane Daniel Oss kaotusega võitjale 43 sekundit. Itaallane Oss ja belglane Vermeersch asusid sõitu juhtima kui finišini oli jäänud 130- kilomeetrit, sõidu jooksul kasvas edu kohati kuuele minutile. Igapäevaselt Alpecin-Deceuninck […]

Esmakordselt Eestis toimunud rahvusvahelisel UCI teise kategooria cyclo-crossi võistlusel jäi meeste arvestuses esikoht Eestisse, naiste sõidul pidime võidu loovutama Belgiasse. Kahel päeval Keilas toimunud Bike Fanatics Keila CX (UCI C2) võistlusel selgitati UCI kategoorias võitjad laupäeval 8. oktoobril naised eliidi ja meesjuunioride arvestuses ning pühapäeval 9. oktoobril mehed eliidi klassis. Naiste arvestuses tuli võitjaks belglanna […]

October 7, 2022MaanteeMaastikUudised

Selgusid noorsportlased, kelle vahel läheb jagamisele 25 000 eurot. Juba seitsmendat aastat järjest pani ERGO kindlustus Eesti noorsportlaste toetuseks välja 25 000 eurot, millele sel aastal kandideerisid 67 tulevikutegijat. Stipendiumi pälvisid 11 noorsportlast, nende seas ka jalgrattur Joosep Mesi. Tulevikutegijate toetus anti välja koostöös Eesti Olümpiakomiteega. Lisaks maantee ja- maastikurattur Joosep Mesile said stipendiumi iluuisutaja […]

Elvas peetud Eesti CX Karikasarja teisel etapil pälvisid kaksikvõidu lätlased Maris Bogdanovics (Giant&Liv Team Latvia) ja Matiss Kalveršs (Astana Development Team) kolmandana lõpetas eliitklassis Virgo Mitt (Pärnu Kalevi Spordikool). Meeste eliidi arvestuses sõideti 60 minutit ja võitja läbis kümme ringi ajaga üks tund ja 19 sekundit. Teisele kohale tulnud Matiss Kalveršsi ajaks oli 01:01:01 ja […]

October 5, 2022GravelMaastikUudised

Esmakordselt ajaloos toimuval Graveli maailmameistrivõistlusel astuvad teiste kuulsate ratturite seas üles Eesti maanteeratturid Gleb Karpenko ja Gert Kivistik. Umbes 15 aastat tagasi sai USA-s alguse kruusteede rattasõit, mille populaarsus on aastatega kasvanud ja nüüd tänavu kulmineerub esmakordselt toimuva graveli maailmameistrivõistlustega. Graveli sõidul on kombineeritud maantee- ja maastikuratta elemente ning see toimub peamiselt katteta teedel (kruusa, […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X