Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Valitsev maailmameister Marianne Vos alustas cyclo-crossi hooaega Hollandis toimunud C2 võistlusel Kiremko Nacht van Woerden, kus pälvis teise koha. Vosist suutis kiirem olla vaid 21-aastane ungarlanna Kata Blanka Vas. Pjedestaalile kolmandale astmele kerkis 20-aastane hollandlanna Puck Pieterse, kes kaotas esimesele kahele viie sekundiga. „Ma olen cyclo-crossil silma peal hoidnud ja nüüd tuli taas tahtmine rajale […]
Cyclo-crossi MK-sari on jõudnud kahe etapi järel Euroopasse. Nädalavahetusel võidutsesid Tšehhis Taboris peetud võistlusel hollandlanna Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal) ja belglane Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen – Bingoal). 20-aastane hollandlanna Van Empel on võidutsenud tänavu kõigil kolmel MK-etapil. Taboris edestas ta kaasmaalasid Puck Pieterset (Alpecin-Deceuninck) kolme ja Annemarie Worsti (777) nelja sekundiga. Seejuures kuulus esikümnesse […]
Tänavu sai Tartu Maratoni ürituste sari uue nime ning varasema kuue ürituse asemel oli neid viis. Kokku suusatas, jooksis ja sõitis rattaga pea 15 000 osalejat, kellest üle 300 tegi kaasa terve hooaja. Sari algas veebruaris 48. Tartu Maratoniga, millele järgnesid kevadel 40. Tartu Maastikumaraton ja Hawaii Expressi 41. Tartu Rattaralli. Sügisel said spordisõbrad vändata Hawaii […]
Jõulumäel peetud Jetoil Eesti meistrivõistlustel cyclo-crossis võidutsesid Frank Aron Ragilo ja Mari-Liis Mõttus. Kiirel ja võimsust nõudnud Euroopa radade tasemel võistlustrassil mõõdeti Ragilo võiduajaks 59 minutit ja 59 sekundit. Ta edestas tiitlikaitsjat Rait Ärmi 43 ja Markus Pajurit 55 sekundiga. „Eelmised cyclo-crossi etapid on Eestis olnud üsna tasavägised. Olen kolmest võitnud vaid ühe, seega midagi […]
2022. aasta teiseks pooleks jagas Kultuuriministeerium riiklikke spordistipendiume 80 sportlasele kogusummas 72 000 eurot. Stipendiume jagatakse kaks korda aastas, et stimuleerida sportlikke tipptulemusi. Spordistipendiumide määramisel arvestatakse eelkõige olümpiaalade rahvusvahelistel tiitli- ja suurvõistlustel saavutatud tulemusi, vastava spordialaliidu seisukohti ning sportlase professionaalset suhtumist püstitatud eesmärkide realiseerimisse. Ühe riikliku spordistipendiumi suurus poolaastas on 900 eurot. 2022. aastal jagati riigieelarvest […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.