Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Maaris Meier teenis Portugali olümpiakrossi karikasarja etapil Abrantesis (UCI C2) neljanda koha. Võistluse võitis 21-aastane Ana Santos ajaga 1:06.04. Teise koha teenis Lara Louis Garcia (1:06.52) ja kolmanda koha Joana Monteiro (1:09.23). Meier ületas finišijoone ajaga 1:09.43 ja pidi leppima neljanda kohaga. “Jäin stardist minnes natuke karpi ja olin esimesse kurvi minnes kehval positsioonil,” kirjutas […]
Maardus peeti Team Rattapood Cup/Kalevi Jalgrattakooli mägirattasarja avaetapp, mille võitsid eliitklassis Josten Vaidem ja Maris Kaarjärv. Vaidemi võiduajaks mõõdeti 1:27.13,9. Teise koha pälvis Rando Marten Evendi (1:28.59,8) ja kolmanda koha Artjom Köster (1:31.48,8). Kaarjäv finišeeris ajaga 1:02.54 ning talle järgnesid Annabrit Prants (1:03.54) ja Marii-Isabel Allikberg (1:05.05). Teistes vanuseklassides võidutsesid Loviise Ant (N8), Karolina Lilenbach […]
Eesti valitsev meister Janika Lõiv pälvis Hispaanias peetud olümpiakrossivõistlusel (C2) Cofidis G.P. Zaragoza esimese koha. Lõivu võiduajaks mõõdeti 1:37.38. Eestlanna edestas lähimat jälitajat hispaanlannat Natalia Fischer Egusquizat 59 sekundiga ning kolmanda koha pälvinud hispaanlannat Estibaliz Sagardoy Zunzarrenit kuue minuti ja kuue sekundiga. „Zaragoza sõit oli nii vaimselt kui füüsiliselt üks raskemaid sõite minu karjääri jooksul,“ […]
Kirill Tarassov ja Joosep Mesi (Trey MTB Team) alustasid hooaega Ameerika Ühendriikides US Pro Cupi võistlustel Vali Lake’is. Mõlemad eestlased lõpetasid nii lühiraja- kui olümpiakrossivõistlusel neljandas kümnes. Reedel sõidetud lühirajasõidus võidutses Carter Woods (Giant Factory Off-Road Team) ajaga 21.48. Teise koha pälvis Riley Amos (Trek Factory Racing; +0.01) ja kolmanda koha Andrew L’Esperance (Maxxis Factory […]
Kevad korra piilub ja seejärel laseb ennast edasi oodata. Eesti ratturid ei lase ennast sellest heidutada ning pälvivad maailma areenil kõrgeid tulemusi. Ühel maailma mainekamal maastikuratturite mitmepäevasõidul Absa Cape Epic võidutses Greete Steinburg (pildil) viimasel etapil koos paarilise Monica Yuliana Calderon Martineziga. Varem ei ole ükski eestlane selle saavutuseni jõudnud. Lisaks lõpetas Steinburg kahel etapil kolmandana ja […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.