Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Belgias Leuvenis jätkunud väljalangemis- ja lühirajasõidu maailma karika sarja etapil oli stardis kolm eestlast: Merili Sirvel, Kirill Tarassov ja Joosep Mesi (Trey Trek Team). Neist parimana sai Sirvel lühirajasõidus kuuenda koha. Tarassov oli meeste lühirajasõidus kümnes. Hommiku poole peetud väljalangemissõidus teenis Merili Sirvel eliitnaiste klassis 11. koha. MK-etapivõidu pälvis itaallanna Gaia Tormena, jättes selja taha […]

Portugali olümpiakrossi karikasarja etapil Fundaos (UCI C1) pälvis Maaris Meier eliitnaiste klassis viienda koha. Esikoha teenis Raquel Queiros ajaga 1:26.53, edestades Ana Santost kahe minuti ja 16 sekundiga ning Lara Loisi nelja minuti ja 14 sekundiga. Meier jäi võitjast seitsme minuti ja 52 sekundi kaugusele. „Sel korral algas võistluspäev natuke rohkema stressiga, sest olin endale […]

Itaalias peetud maastikumaratonide maailma karika sarja etapil sai Peeter Pruus (Buff Megamo Team) eliitmeeste konkurentsis 26. koha. Eliitklassi naistega võistelnud Greete Steinburg (Cannondale Vas Arabay) kukkus ja pidi võistluse katkestama. Sajakilomeetrisel ja 3800 tõusumeetriga ränkraskel etapil sai eliitklassi meeste seas esikoha Colombia maastikurattur Diego Alfonso Arias Cuervo (Hubbers – Polimedical Racing Team) ajaga 4:44.57. Teisena […]

Ida-Virumaa maastikuratta nädalavahetusele pani punkti Husqvarna olümpiakrossi karikasarja kolmas etapp, Põleva Kivi XCO, mille võitsid eliitklassis Annabrit Prants ja Raiko Kaldoja. Meeste ühise sõidu üldarvestuses oli aga kiireim meesjuunioride seas võidutsenud Märkus Mäeuibo.  Võistluspäev algas kevadiselt ehk sooja oli kümme kraadi ja puhus karge tuul. Hommikune vihmasadu tegi rajaolud isegi paremaks. Kiviõlli tuli võistlema 91 […]

Laupäeval toimunud Bosch Eesti Maastikurattasarja 9. hooaja kolmanda etapi, 9. Alutaguse rattamaratoni 48 km pikkuse põhisõidu kiireimad olid Josten Vaidem ja Liisa Ehrberg. Kokku startis kahele sõidule üle 600 ratturi, lisaks toimusid ajavõtuta lastesõidud. Alutaguse rattamaratoni eripäraks on kivine rada, kuna rada viib läbi vanade põlevkivikarjääride, ka selliste, kuhu pääseb sõitma vaid rattamaratoni toimumise ajal. […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X