Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Hispaanias jätkunud maastikuratturite mitmepäevasõidu Costa Blanca Bike Race teisel, 14-kilomeetrisel eraldistardist etapil sai Janika Lõiv (KMC Ridley MTB Racing Team) teise koha. Altea linnast alanud ja seejärel 650 tõusumeetrit kogunud trassil oli parim naine rootslanna Terese Andersson ajaga 40.37, tõustes sellega ka mitmepäevasõidu üldliidriks. Etapi algul tehniliste probleemide küüsis olnud Lõiv kaotas talle 43 sekundiga […]
Neljapäeval algas Hispaanias Calpes maastikuratturite mitmepäevasõit Costa Blanca Bike Race, mille avaetapil võidutses naiste arvestuses Janika Lõiv (KMC Ridley MTB Racing Team). Lõivu võiduajaks mõõdeti 50-kilomeetrisel esimesel etapil kaks tundi, 49 minutit ja 47 sekundit. Teise koha teenis rootslanna Terese Andersson (+0.07) ja kolmanda koha kodupubliku rõõmuks Cristina Moran Roza (+12.29). Seejuures kulges eestlanna avavõistlus […]
Pühapäeval peeti Hispaanias Benidormis cyclo-crossi maailma karika sarja 13. etapp, kus võidutsesid belglane Wout van Aert ja hollandlanna Fem van Empel (mõlemad Team Visma | Lease a bike). Eliitklassi meeste võistlusel lõpetas Van Aert valitseva maailmameistri Mathieu van der Poeli (Alpecin-Deceuninck) neljavõidulise seeria, kui pälvis üheksaringilisel jõuproovil esikoha ajaga 1:01.06. Belglane tegi võidulükke viimasel tõusul, […]
Prantsusmaal Chatelis korraldatakse 10. ja 11. veebruaril esmakordselt UCI lumel rattaga sõitmise maailmameistrivõistlused, kus medalid jagatakse välja kahes formaadis, mis on inspireeritud mäesuusatamisest: ülisuurslaalomis ja paarisslaalomis. Maailmameistrid selguvad kahes võistlusklassis: mehed ja naised. Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI) soovitab osaleda mäestlaskumise ratastega, kuid see pole kohustuslik. Oluline on vaid, et sama ratast kasutatakse mõlemal võistlusalal. Igat […]
UCI Mountain Bike World Series on sari viiest erinevast tipptasemel maastikuratturite distsipliini (olümpiakross (XCO), lühirajasõit (XCC), mäestlaskumine (DHI), enduro (EDR) ja E-enduro (E-EDR)) võistlustest, mis hõlmavad käesoleval aastal 15 nädalavahetust kümnes eri riigis. 2024. aasta kalendrisse kuulub kaheksa XCO ja XCC, seitse DHI ning kuus EDR ja E-EDR võistlust. Seejuures on nii mäestlaskumise kui enduro […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.