Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


February 26, 2018MaastikUudised

Itaalias Veronas peetud maastikurataste UCI C2 kategooria võidusõidul sai Martin Loo 3. koha. Sõidu võitis Team Focus Selle Italia sõitja Gioele Bertolini ajaga 01:23.59. Teine oli Itaalia rattur Andrea Tiberi ajaga 01:24.00 ja kolmandaks tuli Martin Loo ajaga 01:24.03. Stardis oli 106 ratturit. “Selle hooaja esimene start Verona talve Grand Prix oli oma nime vääriline. […]

Eilsega said lõpu kaks nädalat kestnud taliolümpiamängud PyeongChangis, mis tähendab ratturitele vaid ühte. Kohe-kohe selguvad detailsed tingimused, kuidas kvalifitseeruda 2020. aasta Tokyo olümpiamängudele. Maastikuratturite koondise eesmärk on näha Jaapanis olümpiakrossi (XCO) stardis vähemalt ühte mees- ja naissportlast. “Sellest sõltub osaliselt käimasoleva hooaja, kuid eelkõige kahe järgmise aasta strateegiline planeerimine,” ütles Eesti maastikuratturite koondise peatreener Karmen […]

Ja millega tegelevad maastikuratturite koondise liikmed Martin Loo, Janika Lõiv ja Markus Pajur ning millal me neid stardijoonel näeme? Vaata järgi ja ole kursis! Last but definitely not least, what are Martin Loo, Janika Lõiv and Markus Pajur of MTB Team Estonia doing right now? When can we see them line up in the next […]

February 22, 2018MaastikUudised

Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva puhul pakub Bosch Eesti Maastikurattasari soodushinnaga registreerumist tervele 2018. aasta hooajale! Eeloleval nädalavahetusel, ehk 23-25. veebruaril, on sarja seitsmele põhisõidule võimalik registreeruda aastapäevale kohaselt sümboolse 100 euro eest (tavahind on hetkel 119 eurot). Lisaks kehtivad soodustused ka Noorte- ja matkasõidule ning XXL-sõitudele. 2018. aasta jalgrattahooaeg avati juba mitu nädalat tagasi talikrossidega […]

Millega maastikuratturite koondise maratonisõitjad tegelevad ning mis on nende järgmised võidusõidud? Uuri järele! What are the marathon riders of MTB Team Estonia up to and where will they pin their racing numbers on again?   Peeter Pruus viibib hetkel kuuendat nädalat Gironas, kus käib kibe trenn tulevast hooaega silmas pidades. Järgmine start: 11. märts South […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X