Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Pühapäeval Portugalis sõidetud 6° Maratona Capital do Move sai Eesti parim naisrattur Greete Steinburg kindlalt esikoha, edestades lähimat konkurenti Sheila Marquest 13 minuti ja 45 sekundiga. Mägise 50 kilomeetri pikkusel 850 tõusumeetriga sõidul märgiti Steinburgi lõpuajaks protokolli 2:08.01. Marquesi järel sai kolmanda koha Liliana Lopes (2:24.14). Steinburgi kalendrisse lisandus Porto regionaalse maratonide karikasarja etapp viimasel […]
Pühapäeval Itaalias sõidetud 38 kilomeetri pikkusel maratonil GF Muretto di Alassio MTB sai Peeter Pruus (Torpedo-Südtirol ASD) 15. koha. Itaalia maratonikoondise katsevõistluse võitis kohalik rattur Daniele Mensi (Soudal Lee Cougan Mtb Racing Team), ajaga 1:40. Pruus kaotas võitjale ligi viis minutit. Kohe stardist ootas mägirattureid ees viie kilomeetrine tõus. Läheneva kevadega on ka ilmad Itaalias […]
Marseille-Luminy’es peetud Prantsusmaa karikavõistlusel (UCI HC) saavutas Eesti parim maastikurattur Martin Loo 16. koha. Kolm esikohta jagasid omavahel prantslased Maxime Marotte (Cannondale), Titouan Carod (BMC) ja Stephane Tempier (Bianchi). 32-aastase prantslase võiduaeg oli 1:26.14. Carod kaotas esimesele seitse ja Tempier 51 sekundit. Loo lõpuajaks märgiti protokolli 1:33.30. Saavutatud 16. kohaga teenis Loo juurde ka kümme […]
Eesti Jalgratturite Liidul on suurepärased toetajad. Uurime, kes nad on, millega tegelevad ja milline on nende suhe jalgrattaspordiga. Sel korral on luubi all Jetoil AS ja Hannes Kägu. Jetoil AS tegeleb vedelkütuste jae- ja hulgimüügiga aastast 1999. Jetoil väärtustab pidevat arengut, paindlikkust ja koostööd- nende eesmärk on pakkuda usaldusväärset ja innovatiivset teenust. Hannes, mille poolest erineb Jetoil […]
Tegemist oli jalgrattaspordi naistreeneritele mõeldud koolitusprogrammiga, kuhu valiti igalt kontinendilt vaid kaks osalejat. Eesti üks edukamaid maastikurattureid Maaris Meieri sõnul oli koolitus (kahe osaline: treeneri- ja mehaanikukoolitus) väga aktiivne ja hariv. „Lisaks teooriale ja paksudele raamatutele oli võimalus omandatut ka reaalselt näidistrennide näol praktiseerida. Mehaanikukoolitus lõppes praktilise eksamiga, kus pidi rattal erinevaid asju seadistama. Treenerikoolitus, […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.