Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Kiviõlis asuv tuhamägi on üks meie “moodsa” XCO sümbol. Läbi aastate on sealne rada ning korraldatud võistluse pakkunud sõitjatele võimalust ennast proovile panna nii vaimselt kui füüsiliselt. Ka selleks korraks oli rada eeskujulikult ette valmistatud ning võistluspäeva eelne vihm võttis ära tolmu ja lõi rajale suurepärased tingimused võistluspäevaks. Ning kolmandat etappi järjest olid kohal ka […]
Juba sel pühapäeval, 2. juunil kell 11-15, toimub Arsenali keskuse parklas suur rattalaat. Tegu on eelkõige taaskasutuslaadaga, kus tulevad müüki kvaliteetsed ja taskukohased kasutatud jalgrattad, mis on keskkonnasõbralik ja vastutustundlik valik lapsevanematele, spordiharrastajatele ja tervisesportlastele. Rattalaadale tulevad müüma nii eraisikud, rataste parandajad kui ettevõtted, mis tegelevad kasutatud jalgrataste ning lisavarustuse müümisega. Hetkel on müüki tulemas üle 300 […]
Laupäeval, 8. juunil peetakse Valga -Valkas 2. Solar Wheel rattamaraton, kus jagatakse ühtlasi teist korda välja Valga Puu Eesti meistri tiitlid gravelis. Lisaks selguvad Läti meistrid ja Põhjamaade parimad. Gravel on maailmas üha populaarsust koguv kruusaralli, millele lisavad vürtsi asfalti- ja metsateede lõigud. Maailma tasemel panevad end sel distsipliinil proovile nii tippmaantee- kui maastikuratturid. 2023. […]
Ivar Jurtšenko raamatu “Eesti jalgrattaspordi esimene kuldaeg” I osa esitlus toimub Tallinnas, Viru keskuse Rahva Raamatus, 10. juunil algusega kell 18.00. Kohale on oodata ka rattalegende, kellest raamat räägib. Esimene osa sisaldab 14 sportlase lood – Heino Ruubel, Nikolai Matvejev, Väino Fišman, Liidia Hallik, Kalju Koch, Rein Leegu, Rein Renke, Peep Jöffert, Herbert Rand, Vello Heamägi, […]
Sarja teine etapp sai peetud laupäeval Tehvandi XCO rajal. Rada, millel 2 aastat tagasi selgitati Eesti parimad XCO sõitjad, oli sõitjate poolt pikalt võistluskalendrisse tagasi oodatud. Ürituse peakorraldaja Alari Kannel oli selle uuesti läikima löönud, et sõitjad saaks nautida seda, mida üks XCO sõit pakkuma peaks. Tervikuna oli seekord osalejaid veidi vähem, kuna samale nädalavahetusele […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.