Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Nädalavahetusel teenis kahe nädala jooksul juba teise võidu Da Piazza a Piazza maratonil Peeter Pruus (ASD Torpado-Südtirol), kes edestas lähimaid konkurente ühe minutiga. Toskaanas peetud 71-kilomeetrise ja 2100 tõusumeetriga sõidu läbimiseks kulus Pruusil aega 2:52.59. Teise koha sai Cicli Taddei rattur Francesco Casagrande ja kolmanda Pruusi klubikaaslane Ricciardo Chiarini. Kaotust kogunes neil eestlasele täpselt üks […]
Nove Mestos Tšehhis jätkus maailmakarikasari kolmanda etapiga. Eesti parim maastikurattur Martin Loo teenis meeste seas 13. ja Janika Lõiv 47. koha. Meeste võistlus pakkus põnevust lõpumeetriteni. Poolel võistlusmaal sõitis teistega vahe sisse valitsev maailmameister Nino Schurter koos MK-sarja üldliidri särgis startinud Matthieu Van der Poeliga. Poolel võistlusmaal sõitis viimane aga vastu puud ja kukkus. Järgmisel […]
Keskmisest soojema ja kuiva ilmaga sõidetud Husqvarna olümpiakrossi teisel etapil Rakveres võitis meeste eliitklassis veel juunioride klassi kuuluv Markus Pajur. Naiste kiireim oli teist etappi järjest Iiris Takel. Pajuril kulus seitsmeringilise võistlusmaa läbimiseks 1:34.39. Pjedestaali madalamatele astmetele jõudsid Erki Kukk (1:37.29) ja Kirill Tarassov (1:39.49). Naised eliitklassis parimat minekut näidanud Iiris Takel sõitis neli ringi […]
Ida-Virumaal asuv Kiviõli seikluskeskus on seni tuntust kogunud lumelaua- ja motospordivõistlustega, kuid euroraha toel uuenevas keskuses saavad koha eneseteostuseks ka ratturid. Uues keskuses on kohta nii maastikuratturitele kui ka jalgrattaga mäest alla kihutajatele ning oma osavust saab proovile panna lainelisel asfaldirajal, mida valmistavad spetsialistid Lätist, kuna Eestis selle ala oskustöölised puuduvad, vahendasid ERR-i teleuudised. “Sellist […]
Pühapäeval peeti kauni päikesepaiste saatel Fixus Marimetsa Kapp sarja kuuluv Ruila VII Rattamaraton, mis oli ühtlasi ka selle hooaja avaetapiks. Meeste 40 km põhisõidul valmistas väikese üllatuse Raido Saar (Redbike), edestades ajaga 1:28.31 möödunud hooajal võitmatuks jäänud Silver Schultzi (AT Sport), kelle lõpuajaks märgiti 1:28.53. Üldjärjestuses kolmandana finišeerus ajaga 1:30.38 raja läbinud M-40 klassi võitja […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.