Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Eesti Meistrivõistlused CYCLO-CROSS´IS leiavad käesoleval aastal aset 12.-13. oktoobril Suure-Jaani linnas, Viljandimaal. Võistluse korraldaja MTÜ Pare Sport teatel on ettevalmistused läinud plaanipäraselt ning kõik koostööpartnerid on oma töödega graafikus. Võistluse peakorraldaja Aivar Paasi hinnangul on meistrivõistluste edukaks korraldamiseks vaja panustada ja investeerida märksa rohkem, kui Soudal sarja etapi korraldamisel. Tänu koostööle alaliidu , kohaliku omavalitsuse ja […]
Soudal CX Karikasarja teise etapi võitis Markus Pajur, Cycling Tartule kindlustas kakskikvõidu samuti U-23 arvestuses sõitnud Siim Kiskonen, kes kaotas 28 sekundit. Kolmanda koha pälvis Pajuri ja Kiskoneni järel avaetapil võidutsenud ja juunioride vanuseklassis sõitev Madis Mihkels (Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi), vahendab Spordipartner.ee. Meeste eliidi kategoorias oli parim neljandana finišisse jõudnud Gert Kivistik (Hawaii Express), kes […]
Hawaii Express Estonian Cup rattamaratonide sarja finaaletapp tõi osalejad mandrilt ilmamere äärde Karujärvele. Tippseltskonnas oli õhus võimalus, et neljandat etappi järjest vallutab pjedestaali kõrgeima astme selle hooaja üldvõitja Gert Jõeäär ja nii ka läks. “Poole peal olime viiekesi ees, seal kusagil 40. kilomeetril saime koos Peeter Tarvise ja Josten Vaidemiga omakorda vahe sisse ja kümmekond […]
Eesti maastikuratturid Janika Lõiv ja Greete Steinburg lõpetasid paaridele mõeldud 1. kategooria mitmepäevasõidu teise ja kolmanda etapi seitsmendatel kohtadel. Teisel, 92,5 kilomeetrisel etapil sõitsid eestlannad esmalt rajalt valesti ning seejärel purunes Steinburgil kett. “Sõitsime teises grupis ja ühes kurvis oli nool pikali kukkunud. Kogu meie grupp pani mööda ning eksles umbes 15-20 minutit,” rääkis Lõiv […]
CX hooaeg on täie hooga lahti läinud ja sel nädalavahetusel on juba Soudal CX karikasarja II etapp – Monitor ERP Koidu CX. Delfi TV otseülekanne võistlusest algab kell 10:55. Saunapunkti rada on keskmise raskusega euroopalik CX rada, mida sel aastal on võib-olla isegi veel lihtsustatud. Kuid tehniliselt lihtsal rajal ei ole kunagi füüsiliselt lihtne sõita […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.