Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Belgias Vilvoordes peetud cyclo-crossi võistlusel saavutas Kätlin Kukk teise koha. Team Cannibali klubi esindav eestlanna kaotas võidu pälvinud belglannale Kiona Crabbele minutiga. Kolmandaks tuli samuti kohalik rattur Tinne Vermeiren (Kleur OP Maat – Bns Technics). Ässad võistlesid aga Gullegemis. Meeste eliidis saavutas esikoha Mathieu van der Poel, kes sõitis üksinda eest ära viiendal ringil. Corendon-Circuse […]
Belgias Bredenes toimunud Ethias Crossi sarja etapil pälvisid võidud maailmameistrid Mathiue van der Poel ja Sanne Cant. Kätlin Kukk sai naiste seas 27. koha. Uhkes üksinduses finišeerinud Cant lõpetas võistluse ajaga 45.03. Talle järgnesid Anna Kay (+0.53) ja Rebecca Fahringer (+1.23). Ainsa eestlannana stardis olnud Kukk kaotas võitjale üheksa minuti ja 45 sekundiga. Meeste seas […]
Mari-Liis Mõttus pidi cyclo-crossi MK-etapil Namuris leppima 47. kohaga. Ta kaotas võidu pälvinud Lucinda Brandile (Telenet Baloise Lions) rohkem kui kaheksa minutit. Brand edestas Ceylin del Carmen Alvaradot (Corendon – Circus) 16 ja Annemarie Worsti (777) ligi pooleteise minutiga. “Üritasin sõita jälgedes, milles treenisin laupäeval koos Sven Nysiga, et vältida pehmemasse ossa sattumist,” lausus Brand. […]
Eesti maastikuratturite naiste koondisest suurem osa on praegu Hispaanias ettevalmistuslaagris valmistumaks pingeliseks punktikogumiseks, et kvalifitseeruda juulis toimuvatele Tokyo olümpiamängudele maastikukrossis. Eesti hoiab hetkel OM-i riikide reitingus 20. positsiooni. Mai lõpus lukku minev kvalifikatsiooniprogramm annab tabeli esimesele 21. riigile võimaluse oma sportlane olümpiale saata ning selle koha kindlustamine on hooaja esimeses pooles koondise peamine eesmärk. 2019. […]
Oleme varasemalt kirjutanud, et järgmisel hooajal laieneb cyclo-crossi MK-sari 16 etapini ja need toimuvad vähemalt seitsmes erinevas riigis. Rahvusvaheline Jalgratta Liit (UCI) annab korraldusõiguse üle ettevõttele Flanders Classics, kelle tegevjuhi Tomas van den Spiegeli sõnul on neile laekunud juba 31 taotlust. “Täidame kindlasti UCI poolt kehtestatud nõuded, sest kandidaatide hulgas on palju uusi riike. Oleme […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.