Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Hispaania linn Banyoles meelitas laupäeval kokku maailma parimad naismaastikuratturid, et alustada mitteametlikult olümpiakrossi hooajaga. Hispaania karikasarja kuuluval kõrgetasemelisel avaetapil pälvis Eesti valitsev maastikukrossi meister Janika Lõiv 10. koha. Esikoha teenis Trek Factory Racing naiskonda kuuluv 22-aastane inglanna Evie Richards, kel on ette näidata tiitlivõistluste medaleid nii juunioride kui ka U-23 vanuseklassis. 20-sekundilise kaotusega sai teise […]
Podcastil “Jalgrattapalavik” käis külas Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles, kes on tähtsal ametikohal tegutsenud 2013. aastast. Ta omab parimat ülevaadet, kuidas erinevad Eesti spordialaliidud oma asjadega hakkama saavad. Kaasa arvatud jalgratturite liit. Me ei piirdu vestluses ainult rattateemade arutamisega. Räägime spordipoliitikast, lähenevast EOK presidendivalimisest, noorte taliolümpia veidrustest ja cyclo-crossi võimalikust pääsust taliolümpiamängude kavva. Vestlust veab […]
Janika Lõiv sai Hispaanias lõppenud maastikuratturite mitmepäevasõidu Mediterranean Epicu (UCI S1) viimasel etapil 7. koha. Kokkuvõttes pälvis Eesti valitsev maastikukrossi meister 5. koha. 55-kilomeetrisel viimasel etapil oli parim sarnaselt esimesele kahele etapile šveitslanna Ramona Forchini, kes jõudis finišisse ajaga 2:29.40. Teise koha pälvis Emily Batty (2:33.08) ja kolmanda Jacqueline Schneebeli (2:34.42). Lõiv sai viimasel etapil […]
Hispaanias jätkuval maastikuratturite mitmepäevasõidul Mediterranean Epic (UCI S1) pälvis Eesti valitsev maastikukrossi meister Janika Lõiv kolmandal etapil 8. koha. Kokkuvõttes kerkis eestlanna viiendale kohale. Tuuri pikimal, 84-kilomeetrisel etapil võidutses austraallanna Rebecca McConnell, kes jõudis finišisse ajaga 3:33.35. Talle kaotas ühe minuti ja 59 sekundiga Haley Smith ning kahe minuti ja ühe sekundiga Emily Batty. Neljandaks […]
Hispaanias jätkuval neljapäevasel maastikuratturite mitmepäevasõidul Mediterranean Epic (UCI S1) pälvis teisel etapil eestlaste parimana 9. koha Janika Lõiv. Teisel etapil, millel oli pikkust 55 kilomeetrit ja tõusumeetreid 1580, võidutses teist päeva järjest šveitslanna Ramona Forchini ajaga 2:53.13. Teise koha sai kanadalanna Emily Batty (2:56.15) ja kolmanda austraallanna Rebecca McConnel (2:56.16). Eesti naistest jõudis esikümnesse eile […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.