Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.
Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.
Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.
Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:
Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.
Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.
Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.
Prantsusmaal Le Getsis lõppenud maastikuratta maailmameistrivõistlustel teenis meeste olümpiakrossis oma kümnenda MM-tiitli šveitslane Nino Schurter ja naiste olümpiakrossis neljanda MM-tiitli prantslanna Pauline Ferrand-Prevot. Olümpiakrossis kümnendat korda maailmameistriks tulnud Schurteri võiduajaks mõõdeti 1:21.13. 36-aastane šveitslane edestas üheksa sekundiga hispaanlast David Valero Serranot ja 29 sekundiga itaallast Luca Braidot. Neljanda kohaga pidi leppima võistuse jooksul mitmeid vigu teinud […]
Jõulumäel peetud teatekrossi Eesti meistrivõistlustel olid võidukad CFC Spordiklubi mehed, noored ja tütarlapsed, Pelotoni naised ja Hauka Veloklubi seeniorid. Meeste arvestuses pälvis CFC Spordiklubi koosseisus Rando Marten Evendi, Artur Kupp ja Gert Jõeäär esikoha ajaga 1:45.06. Neist 57 sekundi kaugusele jäi Kalevi Jalgrattakool koosseisus Lauri Tamm, Gleb Karpenko ja Markus Mäeuibo. Kolmanda koha saanud Hauka […]
Indoneesias Palangkarayas jätkunud maastikuratturite väljalangemissõidu (XCE) MK-etapil pälvis Joosep Mesi (Trey Mountainbike Team) 15. koha. Kvalifikatsioonis sõitis Mesi välja 16. tulemuse, mis tagas koha väljalangemissõitudesse. Eestlane jõudis teist etappi järjest veerandfinaali ning pälvis sellega kokkuvõttes 15. koha. „Kvalifikatsioonis sõitsin enda meelest täitsa tip-top aja välja. 1/8-finaalis sõitsin kõige kiirema mehe ja 17. koha teeninud ratturi […]
Prantsusmaal Les Getsis lõpetatakse pühapäeval maastikuratturite maailmameistrivõistlused olümpiakrossidega. Eesti valitsev meister Janika Lõiv oma põhialal ei stardi, kuna tegi lühirajasõidus põlvele viga. “Sõidan koju Eestisse, et Dr. Madis Rahuga rohkem põlve uurida,” ütles Lõiv Eesti Jagratturite Liidule. Naiste olümpiakross algab Eesti aja järgi kell 14. Tiitlikaitsjana asub starti inglanna Evie Richards. Oma neljandat MM-tiitlit asub […]
Prantsusmaal Les Getsis jätkunud maastikuratturite maailmameistrivõistlustel pälvisid kodupubliku rõõmuks kolmikvõidu Loic Bruni, Amaury Pierron ja Loris Vergier. Bruni võiduajaks mõõdeti laupäeval toimunud finaalvõistlusel 3.20,478. Pierron kaotas kaasmaalasele 2,581 ja Vergier 3,386 sekundiga. 28-aastane Bruni võitis mullu küll MK-sarja kokkuvõtte, kuid pidi MM-il leppima alles kuuenda kohaga. Tänavune MM-tiitel on prantslasele eliitklassi meeste seltskonnas viiendaks. Viimati […]
Liitu uudiskirjaga!
Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.
© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.