Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


April 24, 2025GravelMaastikUudised

Tartu Rattamaratoni korraldajad avalikustasid, et tänavusel võistlusel sõidetakse ka 126 kilomeetri pikkusel kruusaratastele mõeldud distantsil. Uus gravel-ratastele mõeldud trass koosneb varasemast 86-kilomeetrisest põhirajast, kuid sellele lisandub 40 kilomeetri pikkune lõik Valga-, Võru- ja Põlvamaa kruusateedel. “Juba meie varasem 86 km rada on gravelratastele sobilik, seega pole vajadust senist rada kõrvale heita. Vaja on lihtsalt sõit pikemaks […]

April 21, 2025MaastikMaratonUudised

Lätis Kegumsis peetud Vivus.LV maastikumaratonide sarja avaetapil võidutsesid Oskars Muižnieks (DTG-My Sport) ja Greete Steinburg (We Love Cycling). Maratonisarja 52-kilomeetrisel põhidistantsil edestas Muižnieks (2:11.22) lõpuspurdiga Josten Vaidemit. Kolmandana lõpetanud klubikaaslane Aleksandrs Patrijuks jäi juba nelja minuti ja 18 sekundi kaugusele. Naiste arvestuses oli parim üldarvestuses 44. kohal lõpetanud Steinburg ajaga 2:37.08. Talle järgnesid Katrina Jaunslaviete […]

Hispaanias Igualadas peetud maastikuratturite mitmepäevasõidul Volcat BTT (UCI C3) pälvis eliitnaiste konkurentsis võidu Janika Lõiv (Eesti maastikuratturite koondis). Lõiv võitis seejuures kõik kolm etappi ja pälvis üldarvestuses esimese koha ajaga 7:00.33. Meritxell Figueras Garangou (Protour) kaotas talle kokkuvõttes 12 minuti ja 20 sekundiga ning Kim Ames (Bike Aid) 19 minuti ja 33 sekundiga. „Otsustasin Volcati […]

ESMAABIKOOLITUS LÜKKUB EDASI 29. NOVEMBRILE! TBF BMX Rattaklubi korrladab esmaabi koolituse, mis on suunatud jalgrattaspordiga (eriti BMX-ga) seoses tekkivatele traumadele ning võistlustel tekkida võivatele potentsiaalsetele tervisehädadele. Koolituse maht on 8h ning kehtib kõigile treeneritele ka kohustusliku esmaabi koolitusena. Lisaks teoreetilisele õppele proovitakse erinevad võtted ka praktiliselt läbi. Teemad: Abi kutsumine Teadvusetus ja selle põhjused Äkkhaigestumine […]

Portugali maastikumaratonide karikasarja teisel etapil, IX BTT Paredes de Coura maratonil pälvis Maaris Meier (SAGIPER / NSCP Mortagua) eliitnaiste konkurentsis kolmanda koha. 81-kilomeetrise võistluse võitis Melissa Maia (Guillhabreu MTB Team) ajaga 4:42.51. Leandra Gomes (SAERTEX Portugal/CRIAZinvent) kaotas talle kaheksa minuti ja 43 sekundiga ning Meier kaheksa minuti ja 47 sekundiga. „Teadsin, et tuleb valus võistlus, […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X