Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Nädalavahetusel toimunud Bosch Eesti maastikurattasarja neljanda etapi, 23. Rakvere rattamaratoni 53 km pikkuse põhisõidu võitsid Peeter Tarvis ja Merili Sirvel. Rakverre kogunes üle 600 ratturi, lisaks kahele võistlusdistantsile toimusid ka ajavõtuta lastesõidud. Üsna alguses, esimestel tehnilisematel kohtadel said teistelt sõitjatelt eest ära neli ratturit – Josten Vaidem, Lauri Tamm, Peeter Tarvis ja Matthias Mõttus. Tagaajajate […]

Laupäeval, 12. juulil toimus Narvas Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja Äkke GP XCO, mis peeti tänavu uuendatud ja tehnilisel rajal. Võistlus meelitas kohale palju noori rattureid, kelle osavus ja võistlusvaim jätsid tugeva mulje kõigile pealtvaatajatele. Noorte kõrge tase näitab, et maastikurattasport on Eestis selgelt tõusuteel. Ilm soosis võistlust ehk päev oli ilus, kuid parajalt kuum, mis lisas […]

Saksamaal Aalenis peetud väljalangemissõidu maailma karika sarja kolmandal etapil teenis Eesti valitsev meister Kirill Tarassov 17. koha. Tarassov sõitis kvalifikatsioonis välja 13. aja, ent sattus 1/8-finaalis kokku tugeva hollandlase, endise maailmameistri Jeroen van Eckiga ja sloveeni Matic Kranjec Žagariga. Viimasele kaotas eestlane kolme sajandikuga, mis jättis ta veerandfinaali ukse taha. „Rahule ei saa kahjuks jääda,“ […]

Pühapäeval Andorras peetud maastikuratturite maailma karika sarja kuuendal etapil pälvis Eesti parim naisrattur Janika Lõiv eliitnaiste olümpiakrossis 27. koha. Seitsmeringilisel võistlusel pälvis võidu uusmeremaalane Samara Maxwell (Decathlon Ford Racing Team) ajaga 1:25.31. Šveitslane Alessandra Keller (Thömus Maxon) kaotas talle üheksa ja rootslane Jenny Rissveds (Canyon CLLCTV SCO) 15 sekundiga. Eesti valitsev meister Lõiv jäi parimale […]

Andorras jätkuval mäestlaskujate maailma karika sarja kuuendal etapil pälvis Riko Mäeuibo juunioride konkurentsis 25. koha. Mäeuibo ajaks mõõdeti kvalifikatsioonis 2.51,729, mis andis 25. tulemuse, kuid edasipääsu finaalvõistlusele ei taganud. Kvalifikatsiooni parimale, prantslasele Max Alranile kaotas eestlane 12,578 sekundiga. „Kukkusin treeningpäeval kahel korral ja pärast seda ei tundnud end just kõige paremini,“ ütles Mäeuibo. „Otsustasin siiski […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Liitu siin

© EJL 2025. Kõik õigused kaitstud.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (Union Cycliste Internationale), Euroopa Jalgratturite Liidu (Union Europeenne de Cyclisme), Nordic Cycling ja Eesti Olümpiakomitee liige.

 

X