Vastvalminud Tehvandi Spordikeskuse rattakrossirajal peetakse esmakordselt lühirajasõidu Eesti meistrivõistlused

poster uus 20.06.2022

23.-24. juulil korraldatakse Tehvandi Spordikeskuse vastvalminud rattakrossirajal Valga Puu Eesti meistrivõistlused olümpiakrossis (XCO) ja esmakordselt lühirajasõidus (XCC). Osalema on oodatud kõik maastikuratturid ning pealt vaatama kõik kaasaelajad, sest vaatemängulise ja põneva võistluse jälgimine on tehtud väga kompaktseks ja mugavaks. 

Maailmas suurt populaarsust kogunud lühirajasõit on Eesti meistrivõistluste kavas esmakordselt. „XCC on ühisstardist lühike ja intensiivne võistlus, kus sõidetakse 1-1,5 km pikkusel ringil. Ajaliselt kestab sõit umbes 20 minutit,“ tutvustas Valga Puu EMV peakorraldaja Alari Kannel. „Rada on valdavalt lai, singeltrack’ide osa on minimaalne ja tehniliselt pigem lihtsamapoolne. Selles võistlusformaadis on pigem määravamad taktikalised valikud, mis positsioonivõitluste ja möödasõitudega muudab sõidu väga vaatemänguliseks ja hasartseks.“

Kannel lisas, et kuigi lühirajasõidus selgitatakse Eesti meistrid vaid eliitklassides, siis saavad osaleda ka juuniorid ja seeniorid. „Absoluutarvestuse kolme paremat premeeritakse rahaliste auhindadega,“ jätkas Kannel. „Eraldi loome võistlusstardid 14- ja 16-aastastele ratturitele. Kuigi 16-aastaste vahel jagatakse järgmisel päeval Eesti meistri tiitlid olümpiakrossis, siis loodame, et ka 14-aastased tulevikutähed leiavad tänu lühirajaformaadile põhjuse tulla Tehvandile, olema aasta kõige olulisemal kodumaisel maastikuratta nädalavahetusel.”

Olümpiakrossi Eesti meistrivõistluste rada on stiililt pigem lihtsamapoolsem, ent nõuab kõrge tulemuse saavutamiseks korralikku füüsist ning võimet sõita tempokalt ja vigadeta. „1,7 km sellest ringist on kruusakattega, mis teeb veeremise kiireks. Ka suur osa loodusliku pinnasega rajast on tugevasti kokku pressitud. Murul kulgeb rada umbes 500 meetri ulatuses,“ kirjeldas Kannel. „Rada on tempokas ja seal on üsna palju flow-stiilis lõike. Kaelamurdvaid elemente on mõõdukalt ja kõikide nende juures on paralleelselt olemas kergemad elemendid ehk B-liinid, mille sõitmine toob ajalist kaotust vaid mõned loetud sekundid. Ringil on veel üks üsna tõsine tõus kõrguste vahega 38 meetrit, millele järgneb peale lühikest laskumist veel kümme tõusumeetrit.“

Korraldajad usuvad, et lühirajasõidu ja olümpiakrossi Eesti meistrivõistlustel saavad edukalt hakkama samuti need maastikuratturid, kes on siiani erinevatel põhjustel neid võistlusformaate vältinud. „Tehvandi rajal püsivad konkurentsis kõik hästi treenitud ratturid,“ kinnitas Kannel. “Rada on harjutamiseks valmis ja võimalusel tasub kasvõi juba täna proovima tulla.”

Tehvandi Spordikeskusesse ehitati rattakrossirada kahes osas. Esimene etapp valmis 2021. aasta kevadel  MTB treeningrajana ning teine etapp 2021. aasta sügisel,l pidades silmas eeskätt XCO võistlusspetsiifikat. „Kahe ehitusetapi tulemust kombineerides on Tehvandil võimalus võistelda nelja kilomeetri pikkusel ja 180 tõusumeetriga võistlusrajal,“ ütles Kannel. „Eriliseks teeb selle raja see, et võistlusring mahub kõigest 250 x 550m suurusele maa-alale ehk võistluse pealt vaatamine on tehtud erakordselt mugavaks. Suurem osa rajast on jälgitav lausa linnakingi kandes, sest suusarolleri asfaltrada mööda jalutades on praktiliselt kogu võistlus nagu peo peal.“

Uus maastikurada loob eeldused,  tuua tulevikus Eestisse rahvusvahelisi võistluseid ja anda võimaluse talvepealinnas ka maastikratturitel treeninglaagreid läbi viia. „Tehvandi Spordikeskus eesotsas juhataja Jaak Maega soovis tuua meie tuntud talispordikeskusesse suviseid tegevusi. Maastikurattasõitu võib lugeda murdmaasuusatamise „suviseks vennaks“ ehk maailmakuulsa Tehvandi suusaraja kõrvale sobib rattakrossirada ideaalselt,“ tõi Kannel välja. „Eesti Jalgratturite Liit näeb samuti Tehvandit kui suure perspektiiviga maastikurattakeskust, sest seal on olemas väga hea taristu, suurepärane treeningkeskus ning võistlejatele ja abipersonalile on loodud äärmiselt mugavad võistlustingimused.“

Tehvandi XCO ja XCC raja planeerimisel ja ehitamisel osalesid Hendrik Kurrikoff, Vladimir “Vova” Všivtsev, Are Mets ja perekond Kannel.

Valga Puu Eesti meistrivõistluste kohta leiab rohkem informatsiooni aadressilt www.xco.ee/emv2022

Tutvu rajavideoga siin: https://www.youtube.com/watch?v=s0i5YDRT1eA

Juhend ➡️ 23. juulil XCC võistlussõidud toimuvad 1,0 km pikkusel ringil stardi ja finišiga Tehvandi suusahüppemäe lähistel.
Juhend ➡️ 24. juulil XCO võistlussõidud toimuvad 4,0 km pikkusel ringil stardi ja finišiga Tehvandi suusahüppemäe lähistel. Seeniorklasside 5-8 sportlased sõidavad lühendatud ringil.
Registreerimine on avatud kuni 20.07 https://iseteenindus.ejl.ee/et/registreeru

Liitu sündmusega facebookis Valga Puu Eesti meistrivõistlused olümpiakrossis (XCO) ja lühirajasõidus (XCC)

Valga Puu EMV maastikurattakrossis

EMV korraldamist toetavad: Valga Puu, RTS Infraehitus, Otepää vald, Höövelliist, DB Schenker, Scania, Rand ja Tuulberg Grupp, Jetoil, Standard, Hearum, Eesti Kultuurkapital, Tehvandi Spordikeskus, Viking Motors.

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X