Suri jalgrattatreener Jüri Kalmus

Juri-Kalmus-foto-autor-Inna-Inga-Kalmus-2

Reedel, märtsi esimesel päeval, suri 80 aasta vanuselt mainekas jalgrattasporditreener Jüri Kalmus (17. aprill 1943 – 1. märts 2024).

“Eile, esimese kevadkuu esimesel õhtul lahkus meie seast legendaarne jalgrattatreener, südamepõhjani spordihing ning parim isa ja abikaasa ilma peal, meie kallis Jüri Kalmus. Sellest, et julm tõbi ta endaga viib, saime teada vaid kuu tagasi. See oli ootamatu, valus ja uskumatu.

Kevadel sündinud tugeva tahtejõuga mehena oli ta soov pidada vastu vähemalt kevadeni. Lootsime parimat, lootsime rohkemat ja olime temaga. Ent kätte jõudis siiski esimese kevadkuu esimene päev ja ta oli väsinud. Ta ootas kevade ära… ja läks vaikselt. Oma igavesse kevadesse,” andis järelhüüdes teada perekond, Jüri Kalmuse abikaasa Aili, tütred Ave, Inna-Inga, Mari-Liis ja Kertu.

Kalmus kasvas Elvas ning teenis noorsportlasena nii kiiruisutamises kui rattasõidus Eesti koolinoorte meistrivõistlustel kõrgeid kohti. Treenerina alustas ta tööd 1965. aastal Elva spordikoolis ning lõi 21 aastat hiljem seal jalgrattaklubi Velorõõm. Tema nimekamate õpilaste hulka kuuluvad kahekordne olümpiavõitja Erika Salumäe, Margus Salumets, Caspar Austa, Gaido Päär, Mihkel ja Madis Joosep ning paljud teised.

2006. aastal pärjas Elva linn Kalmust teenetemärgi ja kultuuripreemiaga, 2018. aastal nimetati Kalmus linna aukodanikuks. Samal aastal pälvis ta Eesti Kultuurkapitali elutööpreemia. Mullu aprillis avati Arbi järve ääres, paigas kus omal ajal tegutses Elva spordikool, Kalmuse auks pink.

Eesti Jalgratturite Liit soovib lähedastele sügavat kaastunnet.

Foto: Inna-Inga Kalmus

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X