Riia BMX nädalavahetusel pandi eestlased sõitma holeshot´i

22. augustil peeti Riia esivõistlusi BMX krossis. Esikolmiku kohti tuli eestlastele seitse.

Nagu on Lätis viimasel ajal üsna tavapäraseks saanud, võitsid Tõnis Mugra (TÜASK) 14-aastaste poiste ja Sten-Tristan Raid (TÜASK) 12-aastaste poiste hulgas esikoha. Kolmanda esikoha lisas aga 7-aastane Ever Richard Rannamets (Airpark), kes varem Eestis mitmele lätlasest konkurendile kaotas, ent valitses “karukoopas” kõiki sõite. 6-aastaste poiste hulgas sai kolmanda koha Oskar Kruus (TÜASK).

Kuna tüdrukuid oli kohal üllatavalt vähe, sai poodiumile tõusta ka TÜASK-i kolmik Anni Annama (juunioride 2. koht), Mirjam Raun (14-aastaste 2. koht) ja Laura Kiss (8-aastaste 3. koht).

23. augusti teemaks oli lätlaste erisport holeshot. Selle mõtles välja Edžus Treimanis, kes on pikka aega olnud Läti BMX krossi teine number ja esindanud Lätit ka kahtedel olümpiamängudel. See võistlus toimus teist aastat.

Holeshot on äkiline sprint, mis õpetab valdama BMX krossi põhielemente starti ja viraažitehnikat. Starditakse nagu tavaliselt, ent läbitakse vaid avasirge ja esimene viraaž, finiš saabub juba enne teist viraaži.

Minimaalselt saab iga rattur sõita kaks sprinti, esmalt oma eelsõidu ja selles esinelikusse jõudmata ka viimase võimaluse sõidu. See on lohutussõit, mille paremad liituvad taas esikohanõudlejatega. Nüüdsest järgnevad ainult väljalangemissõidud. Kui on välja selgitatud kaheksa paremat, siis õige võistlus alles algab. Ja see kulgeb kiires tempos.

Kaheksa sõitjat täidavad kõik BMX värava stardirivi kohad. Kuus edukamat lähevad edasi. Nemad stardivad uuesti ja seejärel jätkavad neli edukamat. Neljast kukub välja ainult üks. Järgneb kolme start, mille kaotaja saab pronksi. Kaks finalisti selgitavad viimases sõidus omavahel võitja. See formaat jätab nõrkade sõidupäeva lühikeseks, kuid paremikul tuleb läbida palju sprinte.

Eestlastest oli holeshot´is parim Ruudi Lumiste (TÜASK). Korraks pidas ta end juba kaotanuks, kui ei suutnud esineliku sõidus teiseks pressida ja tuli rajalt ära. Sest eelmistes sõitudes oli langenud välja kaks. Eestlased tormasid tema juurde ja suunasid ta starti tagasi. Ruudis vallandus seesugune jõud, et ta võitis nii kolmese poolfinaali kui ka finaalduelli suure vahega ja pälvis 11-aastaste esikoha. Korraldajad kuulutasid ta hommikupoolse programmi üldvõitjaks.

Alates 12-aastastest võistleldi õhtupoolikul. Eestlaste parimana jõudis Tõnis Mugra 14-aastaste finaali, selle kaotas ja saavutas 2. koha.

Edžus Treimanise karika omandas täiskasvanute võistluse võitja Helvijs Babris, kes nädal tagasi tuli eliitsõitjate Läti meistriks. Babris kuulub Läti koondisse korraga kahel lätlaste südamealal, lisaks BMX krossile ka bobikelgutamises.