Trekk


Trekisõidu alad jaotatakse sprindi- ja vastupidavuse aladeks. Sprindialadena käsitletakse: sprinti, meeskondlikku sprinti, 1 kilomeetri (naistel 500 m) sõitu ja keirinit. Vastupidavusaladeks trekil on: individuaalne ja meeskondlik jälitussõit, omnium, punktisõit, madison ja scratch.

Treki jalgrattaspordi juured ulatavad kuni 1880-te aastateni. Esimesed maailma meistrivõistlused jalgratta trekisõidus toimusid Antwerpenis, Belgias aastal 1893. Trekijalgrattaspordi võistlusdistantsid on aegade jooksul palju muutnud, ka velodroomi pikkus on läinud 400 meetristest trekkidest 190 meetriste trekkideni. Tänapäeva olümpiatreki ringi pikkus on 250 meetrit ja laius 7 meetrit, see kujutab endast ellipsikujulist areeni, mille sirge kalle on 12 kraadi, kurvides 40-42 kraadi.

Maailmameistri võistlustel on aladeks sprint, keirin (kaheksaringiline 4-6 võistlejaga grupisprint liidermopeedi järel, mis liigub tõusva kiirusega 30-50 km/h), meeskondlik sprint, meeskondlik jälitussõit, omnium (mitmevõistlus), scratch (finišhi peale sõit), punktisõit, 1 km meestel ja naistel vastavalt 500 m, jälitussõit 4 km meestel ja naistel vastavalt 3 km.Impression