BMX


BMX ehk bicycle moto cross loodi hilistel kuuekümnendatel Californias, sel ajal sai populaarseks ka motosport USA-s. BMX-i kontseptsioon jalgratastel loodi, kuna noortel ei olnud võimalust soetada mootoriga rattaid. 1981. aastal loodi Rahvusvaheline BMX föderatsioon ja esimesed Maailma Meistrivõistluse dpeeti 1982. Aastal. BMX arenes kiiresti unikaalseks spordialaks ja mõned aastad hiljem oli sellel rohkem ühist rattaspordiga kui motospordiga. 1993. Aastast on BMX ka UCI-s terviklikuna esindatud.

BMX-il peetakse kahte tüüpi võistlusi:

  • BMX-kross
  • BMX freestyle

BMX-kross on olümpiaala, mida sõidetakse 350m ringil. Kaheksa võistlejat stardivad kaheksa meetrit kõrgelt rambilt ja võistlevad rajal, kus on hüppeid, kurve ja siledaid kohti. Esimese koha saamiseks tuleb lõpetada esimese nelja seas, et järgmistesse sõitudesse edasi pääseda.

BMX-freestyle’is tehakse erinevaid hüppeid ja trikke. Võistlust saab korraldada siledal maapinnal, takistustel või rambil. Freestylerid kohtuvad omakeskis või võistluste ajal, millest kõige populaarsem on X-Games. Võislejaid hinnatakse trikkide järgi (raskus, originaalsus ja stiil).


Eesti Meistrivõistlused 2019. aastal BMX-krossis noortele toimuvad nelja etapilisena:

19.05 Eesti noorte meistrivõistluste I etapp

15.06 Eesti noorte meistrivõistluste II etapp

06.07 Eesti noorte meistrivõistluste III etapp

10.08 Eesti noorte meistrivõistluste IV etapp

Eesti Meistrivõistlused täiskasvanutele toimuvad 7. juulil 2019.Impression
X