Q&A – Janika Lõiv

janika lõiv

English below

2014. aastal hüppeliigese vigastuse tõttu jooksutossud rattakingade vastu vahetanud Janika Lõiv ei aimanud, et tõuseb paari aastaga Eesti maastikuratturite paremikku. Möödunud hooajal pani endine kesk-ja pikamaajooksja end proovile juba maailma paremikuga maastikukrossi maailmakarikaetapil Val di Soles, tulemuseks 54. koht. Hetkel valmistub graafilise disainerina töötav Janika end uueks hooajaks ette Hispaania päikese all.

Milline on sinu parim saavutus siiani?
Ma arvan, et selleks on julgus teha oma igapäevases elus suured muudatused, et keskenduda hetkel täielikult rattaspordile. Kui seda aga võistluste tulemuses mõõta, siis EMV XCO 2. koht on kindlasti kõige südamelähedasem.

Kaua oled rattaspordiga tegelenud?
2014 aastal ostis abikaasa mulle ratta ja hakkasin hobina sõitma erinevaid Eesti kohalikke võistlusi. 2016 aasta sügisest olen treeninud täieliku pühendumisega XCO’le.

Mida sa armastad rattasõidu juures?
Adrenaliini ja vaheldusrikkust.

Mis inspireerib sind igapäevaselt treeningutele minema?
Mind inspireerib kogu see protsess, mis asjaga kaasas käib. Need inimesed, kellega kokku puutunud. Ja otse loomulikult see, et näha, milleks ma suuteline olen, kui endast maksimumi annan.

Mis on sinu ekstreemseim kogemus rattasõiduga?
Esimesena tuleb meelde üks Tsehhi XCO sõit, kus rada oli väga tehniline ja nõudlik. Päev varem oli rada kuiv ning olenemata tehnilisusest siiski läbitav. Öö läbi ja terve võistluse sadanud paduvihm muutis raja aga selliseks, et tegu oli rohkem nagu jooksuvõistlusega, kus tuli ratast kaasas kanda. Pinnas läks nii pehmeks ja libedaks, et võimatu oli sõita mäest ülesse või alla. Ainult üks lõputu tatine muda.

Kuidas sa veedad oma vaba aega?
Kui ma just ei sõida ratast, siis ma teen tööd. Nendest kahest väga palju vaba aega üle ei jäägi. Kui juhtumisi peaksin vaba hetke leidma, veedan selle näiteks oma koeraga jalutades või hoopis lähedastega/sõpradega koos olles.

Milline on üks asi ilma milleta sa ei lahkuks kodust kunagi?
Ühtegi sellist asja mul meelde ei tulegi. Küll on aga reisile minnes mul alati komme oma tekk kaasa võtta.

Kui sa saaksid õppida sel aastal ühe uue spordiala või oskuse, siis mis see oleks?
Koogiküpsetamine.

Suurim tugevus?
Ma arvan, et töötahe ja töökus.

Tõus või laskumine?
Pole vahet. Oluline on, et maapind oleks loodist väljas ükskõik kummas suunas.

Liiv või muda?
Muda mulle väga ei meeldi – rattast ja tehnikast hakkab lihtsalt kahju.

Juurikad või rockgarden?
Kivid, kivid, kivid.

Start või finish?
Finish
____________________________

Janika Lõiv had no idea she would rise to the top of Estonian MTB scene when she had to change her running shoes for cycling shoes due to an ankle injury in 2014. In the previous season the former long distance runner had all guns blazing in the World Cup, finishing 54th in Val di Sole. A graphic designer by trade, Janika is preparing for the upcoming season in Spain.

What’s your greatest achievement to date?
I think that would be the radical change in my life to focus on full time cycling. I think it took some guts. My greatest result in a race is definitely finishing 2nd in Estonian National XCO Championships.

How long have you been cycling?
In 2014 my husband bought me a bike and I started taking part in local races. About a year ago in autumn I made a decision to commit to XCO racing full time.

What do you love about cycling?
Adrenaline and diversity.

What inspires you to go and train every day?
I’m inspired by the whole process of being a cyclist, not to mention the people I’ve met. I’m driven by the curiosity to see what I’m capable of.

What’s the most extreme thing that has happened to you on the bike?
First of all a really technical and demanding XCO race in the Czech Republic comes to my mind. On the day before the race it was sunny and the course was rideable despite being complicated. Then it rained nonstop throughout the night and the race day which meant that it was more like a run-with-your-bike race. The course was so soft and slippery so it was impossible to ride up or down any hills. Mud, mud and more mud.

How do you spend your free time?
Unless I’m riding my bike, I’m working. Due to that spare time is a luxury that I don’t have. Should I find some free time, I usually spend it walking with my dog or in the company of my dearest friends.

What’s the one thing that you always carry with you?
Nothing like that really comes up to my mind. I normally take my blanket with me when I’m travelling.

If you could learn a new skill outside of cycling this year, what would it be?
Baking.

Your biggest strength?
I think these would be determination and the ability to work.

Climbing or downhill?
It doesn’t matter as long as the trail isn’t horizontal.

Sand or dirt?
I’m not a fan of mud – I’m just too sorry for my bike!

Roots or rockgarden?
That’s a no-brainer – rockgarden all day long.

Start or finish?
Finish.

Photo: A.Diaz

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X