Pühapäeval kogunevad maastikuratturid Husqvarna Eesti Keila XCO võistlusele

Keila XCO

23. aprillil toimub ülivingel rajal vaatemänguline ja põnev Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja teine etapp KeilaXCO.

„Eesti Olümpiakrossi karikasari on üle-eestiline jalgrattakrosside võistlussari. Karikasarja formaat on klassikaline olümpiakross (inglk cross-country olympic) ehk
XCO,” seisab ala tutvustuses. Keila etapp ehk viie osavõistluse teine peetakse 23. aprillil. Võrreldes mullusega on krossirada mitmekesisem ja uudsem, sõitma oodatakse üle saja ratturi. Enne lihavõttepühi vaatas Keila leht koos rada arendanud Risto Erikuga (Spordiklubi Sportlove) võistluspaiga üle. „Oleme selle võistluse tarbeks ehitanud uued lõigud, hüpped, kiviaiad ja -seinad, dropid jne. Arvestasime, et rada oleks jõukohane igas vanuses osalejale, ent samas piisavalt nõudlik ning mõõdukalt tehniline,” ütleb mees. Suuremad elemendid (hüpped, kivirajad jm) asuval kõrgendikul, mis on Tankimäest veidi Paldiski maantee poole. Ehk mäletatakse veel, et selle taga laius kunagi prügine putketihnik. Võistluspaik jätkub ka uue tiigi ja Mudaaugu poole ning loomulikult ületatakse Tankimägi.

Husqvarna Eesti Olümpiakrossi karikasarja Keila XCO etapp viiakse läbi Keila Terviseradade uuendatud ringil

Et oleks huvitav! Terviseradadel on peetud aastaid maastikuratta kolmapäevakuid. Kümnend tagasi toimusid samas kahel korral Eesti meistrivõistlused rattakrossi olümpiaklassis. Toona oli võistluspaik osalejate jaoks ehk liigagi lihtne. „Praegune rada valmis mullu. Tänavu siis parandame,” ütleb mees kohapeal. Ta viipab raja kurvi ehk viraaži poole. „See oli väike ja ei olnud kasu. Elementi sai just suuremaks ehitatud. Enne seda viraaži on ka hüppepaik,” räägib ta atraktsioonidest. Mäest üles kõndides on märgata kahte hüppekohta. Mäe maanteepoolsel nõlval seisab üks väiksem. „Selle ehitasimegi tänavu. Seal Mudaaugu poole on uusi elemente veelgi,” lubab mees. Mäel asub ka kivine laskumine. Võhikule paistab see pead pööritav paik, kust kõndideski kuidagi üles ega alla ei saa. „Aga osa kümneaastaseid lapsi läbib raja väga edukalt ja julgelt. Kes ei ole veel nii osav, see võtab väiksemaid elemente,” ütleb Erik.

Päev täis rattakrossi! Prügimäest oli eespool põgusalt juttu. Tänaseks on paik korrastatud, kuid minevik tuletab ennast meelde. „Ikka tuleb prahti ning klaasitükke välja. Sest pinnas „pakitakse” sõidu ajal kokku ning killud kerkivad lõpuks üles. Aga koristame ning jälgime raja turvalisust,” sõnab mees. Tänavune rada on üle nelja kilomeetri pikk, mullu oli see veidi lühem. Risto Erik selgitab, et olümpiakrossil jääbki rada 3-6-kilomeetriseks ning seda läbitakse kuni kuus korda. „Aga profiilid on väga erinevad. Näiteks kolmekilomeetrine rada võib olla järsk ja aega kulub enam kui näiteks viie kilomeetri läbimisel. Mina soovin
Keila etapi võitja aega tunni ning veerandi piiridesse,” räägib Risto Erik. Olemas on ka lasterada, millel pikkust 1,5 kilomeetrit.

Milline näeb välja 23. aprilli etapp? „Mullu oli kõikide vanusegruppide peale 120 osalejat. Kuna me asume nii Tallinna külje all, siis on rahvast alati palju. Pirita etapp peetakse nädal enne meid. Seal on ka korralik osavõtt,” räägib Risto Erik. Keilas on tänavu neli starti ning esimene antakse kell 11. Eraldi lähevad rajale 10-12-aastased, 14-16-aastased ning juuniorid, põhiklassid ning veteranid. Viimases võistlevad ka 50-60-aastased ratturid. „Üritus on vaatemänguline ning ootame linlasi pühapäeval terviseradadele kaasa elama,” kutsub Risto Erik.

Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasari toimub pühapäeval 23/04, soodsam eelregistreerimine lõpeb kolmapäeval 19/04 https://xco.ee

Keila XCO tulemused leiab Nelson Timing lehelt siin

Fotod Vallo Vahesaar https://vallovahesaar.com

Artikkel Keila Leht autor Allar Viik 14.04 Krossiratturid kogunevad jüripäeval terviseradadele! 

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X