Pararatta maanteesõidu maailmameistrivõistlustel võistleb kaks eestlast

684213hb82ft63

Hollandis Emmenis peetavatek pararatta maailmameistrivõistlustel on Eesti eest väljas kaks ratturit – Mari-Liis Juul ja Janno Lepik. Lepiku jaoks on tegemist esimese Rahvusvahelise Jalgratta Liidu (UCI) poolt korraldatud tiitlivõistlusega. Juulil seevastu on tegemist juba neljanda MM-iga.

Pararattasõidus on kasutusel kolm erinevat rühma:

  • käsirattaga sõitvad sportlased klassides H1-5, kus madalam number näitab piiranguid nii ala- kui ka ülajäsemete puhul ning kõrgem number ainult alajäsemete kasutamise piiranguid;
  • kolmerattalise rattaga sõitvad sportlased klassides T1 ja T2, kus T1 klassi puhul on tegemist tõsisemate koordinatsioonihäiretega;
  • tavaliste ratastega sõitvad sportlased C1-5, kus madalam number näitab tõsisemat häiret üla- ja/või alajäsemetes.

Mari-Liis Juul kuulub C5 ning Janno Lepik H5 klassi.

Ettevalmistusperioodil osales Juul Kanadas maailma karikavõistlustel, kus tundis ennast pingutuste ajal hästi. “Vorm polnud sinna rihitud ja võib-olla kiirus polnud seal veel see päris õige,” täpsustas Juul. Pärast Kanada võistlust sõitis Juul laagrisse Kanaari saartele, et treenida ka mägisematel teedel.

Lepik ütles, et trenni sai tehtud nii palju kui töö ja pere kõrvalt aega üle jäi. Sel aastal on ta võistelnud Eestis, näiteks Tartu rattarallil ja Filter maanteekarika ning Filter tempo sarjades. “Võrreldes samade võistluste selle aasta tulemusi eelmise aastaga, siis on need kõvasti paranenud,” lausus Lepik.

Varem on Lepik osalenud pararattasõidus Võitmatute mängudel, kus tema tulemuseks on kahel korral olnud viies koht ning eelmisel aastal UCI kõige madalama kategooria võistlusel oma klassis esimene koht.

Lepiku jaoks on MM esimene võistlus, kus ta saab võistelda teiste samasuguste sportlastega. Kuna ta on selle alaga tegelenud üsna vähe, näeb ta oma esimest suurvõistlust pigem kui kohta, kus näha, kui kaugel ta maailma tippudest on. Juul tahab jõuda oma klassis esikümne hulka. “Nende tugevate naiste seas on see tegelikult päris keeruline ülesanne, on vaja julgust ja ka natuke õnne. Luban, et võitlen iga sekundi ja sentimeetri pärast!” ütles Juul.

Nii Juuli kui ka Lepiku lähiaastate eesmärkideks on jõuda paraolümpiamängudele. Järgmise aasta Tokyo 2020 paraolümpiamängudele pääsemiseks koostatakse edetabel, milles arvestatakse kahe ja poole aasta sõite. Lisaks peetakse arvestust riigi-, mitte sportlasepõhiselt, aga kuna Eestist on hetkel sellisel tasemel võistlevaid pararattureid kaks (üks mees ja üks naine), peavad nad võistlema kolme ja enama ratturiga riikidega.

MM-il saab koguda paraolümpiamängudele pääsemiseks punkte. MM-ilt saadavad punktid on kaks korda suurema väärtusega kui MK-etappidel saadavad punktid. Tokyo paraolümpiamänge sihtiv Juul on praegu naiste C5 klassi maanteesõidu edetabelis kuuendal kohal. Lepiku eesmärk on jõuda 2024. aasta Pariisi paraolümpiamängudele.

Juul võistleb 12.09 kell 11.00 (Eesti aja järgi) eraldistardist sõidus ja 14.09 kell 17.33 (Eesti aja järgi) grupisõidus. Lepik alustab võistlust 13.09 kell 15.00 (Eesti aja järgi) eraldistardist sõiduga ning jätkab 15.09 kell 18.17 (Eesti aja järgi) grupissõiduga.

Allikas: sport.err.ee

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X