Oportunist Kangert läheb Girole tegema elu sõitu

Tanel Kangert ei pea tänavusel Itaalia velotuuril liidrit aitama, vaid saab teha, mida ihkab.

Sedavõrd segast, kuid samal ajal võimalusterohket olukorda pole olnud Kangertil ega teistelgi ratturitel ilmselt ühegi suurtuuri eel. Kõvemad staarid sõitsid end kaks nädalat tagasi lõppenud Tour de France’il tühjaks. Kõigi laupäeval Giro d’Italia esimesel etapil startivate ratturite võistluskalender on koroonaviiruse tõttu olnud tühi ja ettevalmistus seega kaootiline. Kangerti tiim Education First läheb velotuurile liidrita. Kuid mis peamine – Kangert ise peaks olema piisavalt heas vormis, et midagi korda saata.

Läinud pühapäeval toimunud maanteesõidu MM-i grupisõidu Kangert küll katkestas, ent see ei tähendavat suurt midagi. „Lihas oli pisut tühi, kuid mootor kerib hästi,” tunnistas Kangert. Ta lisas, et lihastoonuse peaks Girol õige ruttu korda saama.

Tegelikult on kõik üks õunte pealt ennustamine, sest nii ebamäärast olukorda pole Kangertil olnud. „Valmistusin Touriks, kuhu ma ei läinud, misjärel tuli treeninguplaanid ümber mängida,” selgitas ta. „Teadnuks seda ette, võtnuks mais-juunis korraks hoo maha, ent nüüd olen terve aasta harjutanud ühtlase mahu ja koormusega. Võistlusi sisuliselt pole, seega tuleb tuimalt trenni nühkida… Mis õnneks mulle meeldib. Püstitan tänavu vist treeningkilometraaži rekordi, aga kuidas see Giro tulemusi mõjutab, on iseasi. Ent sama seis on teistelgi.”

Kangert tõdes, et nii suurepärast võimalust suurtuuril head tulemust saavutada pole tal varem tekkinud. „Girol on vähe neid, kes üldesikoha peale lähevad – kusjuures pole ka tiimi, kes suudaks domineerida –, seega võib kõike juhtuda ja üllatusi sündida. Minu eesmärk on alati olnud suurtuuril ükski etapp ära võita, ent kui Girol kokkuvõttes kõrget kohta pakutakse, ei ütle sellestki ära. Asjad saavad ruttu selgeks, sest juba kolmandal päeval tuleb ronida Etna ja ning esimesel nädalal on mägietappe veelgi. Kui liidritest minutitega maha jään, siis läheb käiku varuplaan. Ma pole küll detailselt etappide profiile vaadanud, kuid tundub, et tuleb on üks aegade karmimaid Girosid. Samal ajal võib mõndagi muutuda, sest mägedes on lumi maas ja poleks ime, kui etappe lühendataks või muudetaks.”

Kui enamasti on Kangert suurtuuridel meeskonna esisõitjat aidanud ja sellega kuulsust kogunud, siis nüüd tal seda tööd teha ei tule. „Meie tiimil liider puudub, oleme kamp oportuniste, igaüks sõidab enda eest ja kui on hea päev, siis paneb,” selgitas Kangert. Ta nõustus sellega, et kõrge koha saavutamiseks ei pea olema kõrval tugevat meeskonda, nagu näitas Tadej Pogačari võit tänavusel Tour de France’il. „Nii ta on, tuleb lihtsalt taktikaliselt targalt sõita.”

Üks trump on Kangertil veel – tal pole pinget peal, sest ta sõlmis augusti lõpus kaheaastase lepingu Austraalia meeskonnaga Mitchelton-Scott.

„See on praeguses olukorras suur asi, kui tulevik kindel ja leping taskus,” rõõmustas Kangert. „Grupis sõites on praegu peamine jututeema kehv olukord rattamaailmas – millised meeskonnad kaovad, millised ühinevad. Neid, kes võivad töötuks jääda, on palju. Minul läks õnneks, aga samal ajal pole ma loomu pärast mängur ja üritan asjad esimesel võimalusel korda ajada – kui leping lauale pandi, kaua ei mõelnud, seda enam, et Mitchelton-Scott on väga lahe tiim.”

Laupäeval algaval Girol läbivad ratturid tavapäraselt 21 etappi, millest kolm on temposõidud, neli tasamaal, viis kõrgmägedes ja ülejäänud lihtsalt mägised. Finišeeritakse 25. oktoobril Milanos.

Endine tipprattur, praegune Eesti koondise peatreener Jaan Kirsipuu arvab, et Tanel Kangertil on tänavusel Girol kõik võimalused saada kõva tulemus.

„Ta on väga heas seisus hoolimata sellest, et MM-i grupisõidu katkestas,” arvas Kirsipuu. „Kangert pidanuks saama nädal varem korra startida, aga võistlusi polnud ja tal jäi lihtsalt kütust pisut puudu. Samal ajal oli ta ettevalmistus suunatud just Girole.”

Kirsipuu muigas, et kolme nädala pärast, kui Itaalia velotuur lõpeb, on kõik targemad, aga praegu võib öelda, et Kangertil on šanss kõrgesse mängu sekkuda: „Kõik kõvemad ratturid osalesid Tour de France’il, mis lõppes vaid kaks nädalat tagasi, sestap on Giro koosseis lahjem. Kangerti meeskonnal puudub liider, kõigil on vabad käed, lisaks saab ta pingevabalt sõita, sest tal on kaheks järgmiseks aastaks leping olemas. Ehk siis kõik tingimused kõvaks tulemuseks on olemas.”

Kihlveokontorite soosik Giro d’Italia võidule on Walesi rattur, 2018. aastal Tour de France’il triumfeerinud Geraint Thomas. Ta oli kaks nädalat tagasi lõppenud Tirreno–Adriatico velotuuril teine, MM-i temposõidus neljas ja jätnud tänavuse Touri vahele, keskendus Girole.

Thomasele pakub tugevat konkurentsi britt Simon Yates, tunamulluse Vuelta ja hiljutise Tirreno–Adriatico võitja.

Mainitud duo on võidukoefitsientide poolest teistest ette rebinud, kuid suurde mängu võivad kihlveokontorite hinnangul sekkuda ka taanlane Jakob Fuglsang, hollandlane Steven Kruijswijk, itaallane Vincenzo Nibali ja venelane Aleksandr Vlassov.

Kes soovib, võib panustada ka Tanel Kangertile, tema võidu korral saaks raha tagasi 250-kordselt ja kui ennustada kohta esikolmikus, siis 50-kordselt.

Allikas: sport.delfi.ee

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X