Martin Laas läheb juuni keskel Bora-Hansgrohega Austriasse laagrisse

martin laas

Sellel aastal ratturite tippseltskonda tõusnud Martin Laas on kodus, Tartus treeninud kolm kuud. Bora-Hansgrohe värvides on Laas tänavu startinud Austraalia, Portugali ja Belgia võistlustel. Parimaks kohaks on Tour Down Underi neljandal etapil pälvitud kuues koht. Ratturi sõnul on tipptiim ta hästi vastu võtnud. Meeskonnalaager Austrias algab 12. juunil.

“Tulin tagasi Eestisse 15. märtsil, sealt alates olen olnud kogu aeg kodus, Tartus. Põhimõtteliselt ei olegi Tartust kusagile läinud ja olen siiamaani siinsetel teedel liigelnud kogu aeg,” rääkis Laas intervjuus ERR-ile.

Kuigi Laas oli märtsi algul otsustanud perega Hispaania koju Gironasse jääda, siis võttis ta koroonaviiruse sündmuste arenedes vastu otsuse Eestisse lennata vähem kui 24 tunni jooksul. “Keeruline oli see, et kõik käis nii kiiresti. Ma juba otsustasin, et ma jään sinna ja kui asi läheb väga kriitiliseks, siis ma tulen koju. Samal hommikul läksin trenni ja poole treeningu pealt kuulsin juba igasuguseid uudiseid ning seepeale ma ostsin kohe lennupiletid koju. See oli pühapäevane päev ja esmaspäeva hommikul kell 10 oli Barcelonast lend. See kõik käis 24 tunni jooksul. Lend ise ja kogu sellega seonduv ei olnud keeruline. Kõik toimus tavapärastes määrustes, sest eriolukord hakkas Eestis kehtima alles järgmisel päeval. Selles mõttes meil läks suhteliselt ladusalt see asi,” kirjelda Laas kojulendu.

Eriolukorra ajal käis Laas üksinda treeningutel ning austas valitsuse seatud piiranguid. “Nüüd on õnneks väheke leebemad need reeglid. Saab käia ka väikese pundiga sõitmas, nelja-viiekesi, sellega ei ole probleeme. Kogu eriolukorra ajal hoidsin ma reeglitest kinni, olin kas üksi või maksimaalselt kahekesi. Kolmekesi ei käinud ma kordagi trennis. Reegleid austasin trennis samamoodi nagu toidupoes ja nii edasi,” ütles Laas, kes koju jõudes treenis kaks nädalat rahulikumalt. “Edasi olen treeninud nii nagu tavaliselt. Ei ole midagi muutnud, kui välja arva muutused vastavalt ilmastikule, mille tõttu olen treeningplaanis veidi korrektuure teinud. Samas ma ei saa öelda, et midagi on jäänud tegemata või midagi on liiga palju tehtud. Kõik on olnud tavapärases rütmis.”

Tartus saab Laas treenida koos teiste eestlastega. “Siin on neli-viis meest, kellega igapäevaselt koos trennis käia. Vahepeal käin üksinda, aga üldjuhul ikka väikese grupiga. Mõnes mõttes tekib pundiga trennis ka väike konkurents. Näiteks kui sa teed mingit harjutust, siis teine mees kõrval utsitab tagant või vastupidi,” jätkas Laas, kes on uue meeskonna Bora – Hansgrohe eest teinud sel aastal kaasa võistluseid Austraalias, Portugalis ja Belgias. Parim tulemus pärineb Tour Down Underi neljandalt etapilt, kus ta lõpetas kuuendana. “Kohanemine on meeskonnas olnud suhteliselt valutu. Tiim on selle teinud minu jaoks ikka väga kergeks. Mind võeti seal väga hästi vastu ja ei pandud kohe sellist survet peale, et kohe esimesel päeval pead võitma ja nii edasi. Mul lasti kohaneda selle asjaga,” rääkis Laas. “Eks need sõidud on ikkagi teistmoodi kui natuke madalamate kategooriate omad, mis ma seal Aasias sõitsin. Seal on tasemevahe sees ja sõidu ülesehitus erineb samuti mingil määral ehk kas sa oled Aasias või Euroopas. Pluss siis see World Touri vahe. Ma ei ütleks, et see asi on nii raske olnud. Isegi vaimselt ja selle poole pealt ei tunne ma, et ma oleks väga vales kohas hetkel.”

Laasi sõnul lootis ta, et meeskond ei paneks talle algul väga tihedat kalendrit ja ei ootaks kohe väga suuri tulemusi. Nii on ka läinud. “Edaspidi ehk peab kuskil mingit tulemust ka tegema, aga nüüd ma ei tea, mis saab,” mõtiskles Laas. “Eks see kolmekuuline paus on oma jälje kuskile jätnud. Nüüd mu roll ilmselt palju ei muutu, aga graafik tuleb tihedam kui alguses.”

Kui mitmes klubis on toimunud koroonaviiruse pandeemia tõttu palgakärpeid, siis Laasi meeskonnas sõitjate ja personali tasusid vähendatud ei ole. “Siiamaani on kõik olnud positiivne. Meil tuleb igal nädalal tiimist infomeil ja seal ei ole ka kunagi öeldud, et meil on suur risk. Pigem on meil see asi stabiilne. Eks raske on kindlasti, kõigil on raske, aga meil ei ole ole palgakärpimist olnud ja ei ole mainitud ka, et oleks oht, et seda tuleb,” ütles Laas.

Viimaste kuude jooksul on Laas võistelnud teiste tippratturitega ka virtuaalselt. “Ma sõitsin Digital Swiss 5 sõitu, kus ma tegin kaasa kaks etappi, mis olid suhteliselt siledad, aga ma võin öelda, et seal väga maanteesõiduga pistmist ei olnud. Seal ei olnud tuulessõidu efekti, laskumise efekti, see oli põhimõtteliselt tund aega eraldistart algusest lõpuni. Kes suudab kannatada see kannatab, aga tegelikult oli huvitav kogemus. Rohkem ma ei tea, et meil midagi tuleks,” lisas Laas.

Kui Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI) on avalikustanud kalendri, siis muud infot Laasil ei ole. Ilmselt seda ei saabu ka enne juuni keskpaiku. Alates 12. juunist ootab Laasi ees meeskonnalaager Austrias. “Lähme sinna kogu tiimiga ja oleme seal kuni kolm nädalat,” ütles Laas. “See on esimene suurem kogunemine uuesti peale koroonaviirusega seonduvat tiimiga. Juuni teine pool mind Eestis ei ole.”

Vaata ka ETV spordisaate lugu: https://sport.err.ee/1096196/martin-laas-laheb-juuni-keskel-bora-hansgrohega-austriasse-laagrisse

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X