Maantee

Maantee sõit on Olümpia programmis olnud juba 1896. aastast. Esimene ametlik võistlus peeti 31. mail 1868. aastal Pariisis. Maanteevõistluste populaarsuse kasv algas 19. Sajandi lõpul ja ei ole siiani raugenud. Suuremad sõidud meelitavad ligi kümneid miljoneid pealtvaatajaid ja neid jälgitakse televahendusel üle kogu maailma.

Maanteevõistlustel on kolme tüüpi alasid: grupisõidud, eraldistart ja meeskonnasõit.


Maanteesõit jaguneb kõige üldisemalt eraldistardist ja ühisstardist sõitudeks ning mitmest stardist koosnevateks mitmepäevasõitudeks ehk velotuurideks. Maanteesõitu iseloomustavad suured variatsioonid distantsi pikkuses, reljeefis, teekattes, ümbritsevas keskkonnas ja klimaatilistes tingimustes, mistõttu on antud distsipliinis võimalik edu saavutada väga erinevate eelduste ja treenitusega sportlastel.

  • L 21.05.2022 EMV kriteeriumis / MAXILLA 64. Elva tänavasõit info
  • N-L 26-28.05.2022 Tour of Estonia, Tallinn-Tartu info
  • L 28.05.2022 Ladies Tour of Estonia, UCI Tartu info
  • L-P 18-19.06.2022 EMV grupisõidus (MU, M/NJ), Kuldiga, Läti info
  • K 22.06.2022 EMV eraldistardis, Jõgeva vald info
  • L-P 25-26.06.2022 EMV grupisõidus (M/N16, eliit, seeniorid), Kuldiga, Läti info
  • L-P 30-31.07.2022 21. Tartu Velo Tuur / EMV mitmepäevasõidus seenioridele, Otepää info
  • N-P 19-21.08.2022 Baltic Chain Tour, Eesti-Läti-Leedu info

*EMV – Eesti meistrivõistlusedJüris peetud Filter temposõidu karikasarja 4. etapi, 15 km pikkuse eraldistardi, võitis Mihkel Räim

Ühisstart

(Olümpiaala)

Ratturid alustavad koos ühises grupis. Võistlustrassid võivad olla erinevate pikkustega. Ühisstartidel on erinevad võistlusformaadid: ühepäeva sõidud ühest punktist teise või ühisstart ringi peal. Kolmas formaat on tuuri etapisõidud.


Eraldistart

(Olümpiaala)

Eraldistarti sõidetakse 40-50km distantsidel (meeste eliidile UCI Maailma Meistrivõistlustel ja Olümpiamängudel). Ratturid lähevad rajale ükshaaval korrapäraste intervallide kaupa. Kõige kiiremini raja läbinud rattur on võitja.


Meeskonnasõit

Meeskonnasõitu sõidetakse samal põhimõttel kui individuaalset eraldistarti. Distants läbitakse 2-10 ratturilises meeskonnas. Meeskondlik eraldistart on UCI Maailma Mesitrivõistluste programmis alates 2012. aastast (meeskonnad on 5-6 liikmelised). Kõik UCI meeskonnad saavad võistelda (UCI ProTeams, UCI Professional Continental Teams, UCI Continental Teams, UCI Women’s Teams).Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X