Lainestardid aitasid muuta Tartu Rattaralli ohutumaks

Adam Illingworth

Tänavune Hawaii Expressi 41. Tartu Rattaralli toimus esmakordselt lainestartidega. Meditsiiniraportist selgus, et väiksemates gruppides startimine vähendas oluliselt kukkumiste ja vigastuste arvu.

Tartu Rattaralli lastesõitudel ning Rattaralli põhipäeval oli kokku 3598 osalejat. Laupäeval toimunud lastesõitudest võttis osa 1375 väikest rattasõpra. Pühapäeval anti start 27, 60 ja 128 km distantsidele. Kõige lühemale ehk 27 km rajale startisid ratturid esimest korda, korraga läks rajale 219 ratturit. Poolpikal 60 km distantsil oli neli lainestarti, kokku 896 ratturit. Pikale 128 km distantsile asusid ratturid viies laines ja kokku oli startijaid 1108. Kolme distantsi peale oli rattureid kokku 2223. Lõplikud osalejate numbrid selguvad pärast  5. juunit, mil lõpeb virtuaalsõidu periood.

Tartu Rattaralli meditsiiniteenistuse juhi Tiit Piiskoppeli sõnul läks ratturitel sel korral hästi. „Rattaralli oli sel aastal väga rahulik. Kukkumisi oli, kuid vaid üks inimene viidi haiglasse eliitratturite grupikukkumisest. Ülejäänud pöördumised polnud midagi hullu: marrastused, väiksemad haavad, põrutused jms, millele anti esmaabi kohapeal,“ rääkis ta.

Piiskoppel lisas, et vigastuste arvu vähenemine on ühelt poolt tingitud uudsest lainestartide lahendusest ja teisalt ka osalejate arvust. „Ühes grupis võib olla võimetelt erinevaid inimesi, kuid lainestart loob olukorra, kus rattureid on korraga stardis vähem ning sõit seeläbi ohutum,“ leidis ta.

Tartu Rattaralli peakorraldaja Indrek Kelgu sõnul saab öelda, et lainestartide ellu kutsumine tasus end ära. „Lainestartidega Rattaralli oli igati õige otsus. Rahvasport peaks olema võimalikult ohutu ning kui ka osalejatenumbrid taas tõusma hakkavad, siis väiksemates gruppides startimine maandab oluliselt kukkumiste riski,“ tõdes Kelk.

Tartu Rattaralli virtuaalsõidud kestavad veel 5. juunini. Endale sobival ajal ja rajal saavad osaleda nii lapsed kui täiskasvanud. Laste distants minimaalselt 400 m, täiskasvanutel valikus 27, 60 ja 128 km ning rattaralli kombo.

Tartu Maratoni Klassiku sari jätkub 18. septembril peetava 25. Tartu Rattamaratoniga.

Foto: Adam Illingworth

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X